Süleyman Demirel gerçekten 'Baba' oldu mu?

'Baba' lakaplı eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, bir çocuğu olduğu ancak kısa süre yaşadıktan sonra hayatını kaybettiği iddiasını, 'Baba'nın hayatını kaleme alan yazar Hulusi Turgut Canlı Gaste’de değerlendirdi.

31.03.2010 - 00:28

Zaman gazetesinin haberine göre, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile eşi Nazmiye Demirel’in, evliliklerinin ikinci yılında bir kız çocukları olmuş ve kısa bir süre yaşadıktan sonra bilinmeyen bir nedenle hayatını kaybetmişti.

Ömer Şahin imzalı haberi, Süleyman Demirel'in hayatına dair kapsamlı bir biyografi kaleme alan yazar Hulusi Turgut, Canlı Gaste’de değerlendirdi.

Turgut, 'kesinlikle böyle bir şey yok' derken, Şahin de, çocukla ilgili detaylı bilginin gazetelerinin bugünkü baskısında yer alacağını söyledi.

Konuşmasına, "Devlet sırrı sanki, şaşırdım doğrusu" diyerek başlayan yazar Turgut, "1941 yılında sayın Demirel, liseyi bitirdi ve üniversite eğitimi için İstanbul’un yolunu tuttu. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne gelirklen ailesi başını bağlamak istedi. 1941’in yaz aylarında köyden, yakın akrabalarından Nazmiye Şener'le nişanlandı.

Sonbaharda İstanbul’daki mühendislik eğitimine başladı ve 1948’de mezun olmasına az bir süre kala aileler tarafından evlendirildiler. Düğün 1948’in 9 Aralık’ından 12 Aralık’ına kadar sürdü.

İLK BOYKOTU
Sayın Demirel, aslında 1948’de mezun olacaktı ancak son sınıfta iken 'hararet makinaları' isimli bir dersin eklenmesi ve öğrencilerin durumu boykot etmesi işleri değiştirdi. Boykot üzerine, dersin hocası 'hepsini bırakıyorum' dedi. Demirel, arkadaşlarıyla birlikte ilk kez öğrenci boykotuna katılmış da oldu ama sınıfta kaldı.

Mahalli düğün 9 Aralık’ta başladı ancak o gün sayın Demirel, Burdur’un Bucak ilçesinde hükümet konağı inşaatında çalışmaktaydı. 11’inde baba Yahya Bey, Hacı Ahmet Ağa’ya 'Süleyman’ın düğünü başladı, al gel' dedi ve Demirel 11 Aralık’ta düğününe katıldı.

"DOĞRU DEĞİL"
Çocuk iddiasına gelince, sayın Demirel’in bana aktardıklarına göre kesinlikle öyle bir şey yok.

1948’de evlendikten hemen sonra mezun oldu ve İSKİ’de kısa süre çalıştı. Daha sonra 7-8 aylık başka bir işten sonra devlet tarafından ABD’ye gönderildi; ABD’ye gönderilen ilk Türk mühendistir aynı zamanda.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle Nazmiye hanımı götüremedi. Demokrat Parti idareye geçince geri döndü. Adana’da Seyhan Barajı’nın etüt çalışmaları için görevlendirildi. O zaman Nazmiye Hanım’ı alarak oraya götürdü ve ortak yaşamları başladı.

Namiye Hanım o zamanlar bir rahatsızlık geçirdi. Sayın Demirel’in bu konuyla ilgili aktarımı şöyleydi: Ankara’ya dönüşte, birkaç mahalle değiştirmişler. Nazmiye hanımın rahatsızlığı ateşli bir hastalıkmış ve yaklaşık 10 ay sürmüş. Tedavi sırasında yanlış bir uygulama olmuş ve o nedenle Nazmiye hanım anne olamayacak duruma gelmiş...

ŞAHİN: DETAYLI BİLGİLERİ VERECEĞİZ
Turgut’un açıklamalarının ardından Canlı Gaste’ye bağlanan haberin sahibi Ömer Şahin de, "Yarın (bugün) Zaman gazetesinde çocukla ilgili detaylı bilgileri vereceğiz; doğum, ölüm tarihi, ismi...

Bu tartışmayı bitirecek olan sayın Demirel’dir. Ancak kendisi herhangi bir açıklama yapmıyor. Biz haberin arkasındayız ve belki bir iki gün daha devam edebilecek detaylı bilgiler yayınlayacağız.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...