TCDD 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş, Urla'daki tesisin 50 yılı aşkın süredir TCDD bünyesinde bulunduğunu, Hazineye ait arazinin 1981 yılında ikinci kez 49 yıllığına kuruma kiralandığını kaydetti.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın hava fotoğraflarına dayanarak, kıyı ihlali yapıldığından bahisle kıyı belediyelere bir yazı gönderdiğini anlatan Eriş, 1 yıl önce, Urla Belediyesi'nin incelemeler sonunda, tesiste ruhsatsız yapılar bulunduğu, bunlar yıkılmazsa bu yıkımı belediyenin gerçekleştireceği yönünde yazı gönderdiğini aktardı.

Eriş, bunun üzerine itiraz ettiklerini, yıkım yönünde ikinci bir encümen kararı gelince yürütmenin durdurulması için İdare Mahkemesi'ne başvurduklarını belirterek, bu konuyla ilgili ana davanın halen sürdüğünü söyledi.

Hukuki süreç içerisinde kısmi olarak yürütmenin durdurulması kararı verildiğini, ruhsatsız binalara ruhsat alınmasının istendiğini aktaran Eriş, 1996 yılında tesisin de bulunduğu bölgenin 1. sit alanı ilan edildiğini dile getirdi. Eriş, bu yüzden herhangi bir çalışma ve ruhsat alma işlemi gerçekleştiremediklerini vurgulayarak, ''Tesisi işletemeyişimizin asıl sebebi de bu'' dedi. Eriş, kurum olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na arkeolojik durum değerlendirmesi yapılması için başvuruda bulunduklarını, ikinci derece sit alanına turistik tesis izni verildiğini, böyle olması durumunda faaliyete başlayabileceklerini bildirdi.

Sabahattin Eriş, bu tesisin uzun yıllardır faaliyet gösterdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Burası sadece demiryolculara hizmet vermiyor, başka kurumlardan da misafir ağırlıyoruz. İzmir çevresindeki vatandaşlarımız da hafta içi, hafta sonu tesisimize geliyordu. Çevre açısından özenle koruduğumuz bir yer. Şu an her tarafı otlar bürüdü, her an yangın çıkma tehlikesi var. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. En çok üzüldüğüm şey milli servetimizin terkedilmiş vaziyette olması. Bu, sadece bize karşı yapılan bir uygulama diye düşünüyorum. Bir nevi cezalandırılma gibi bir şey, bu bizi üzüyor.''

Urla Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri de, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nden kendilerine 2009'un Şubat ayında gönderilen yazıda, Urla'nın kıyı bölümlerinin incelediğinin ve TCDD Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde İmar ve Kıyı kanunlarına aykırılık tespit edildiğinin belirtildiğini dile getirdi.

Yetkililer, bu kapsamda yapılan çalışmayla TCDD Eğitim ve Dinlenme Tesislerinin faaliyetlerinin durdurulduğunu, bu durumun, bu tesise özel olmadığını, aykırılık tespit edilen her tesise aynı işlemi uyguladıklarını ifade etti.