THY'nin İskenderiye uçuşları başladı

Bu hat; Afrika'da Bingazi ve Trablus, Cape Town ve Johannesburg, Cezayir, Addis Ababa, Dakar, Hartum, Kahire , Kazablanka, Lagos, Nairobi, Tunus, Entebbe ve Darüsselam'dan sonra direkt uçuş yaptığı 16. uçuş noktası oldu.

21.06.2010 - 13:22

THY, Mısır'ın başkenti Kahire'den sonra İskenderiye'ye de direkt uçuşlara başladı.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, THY olarak Kahire'den sonra ikinci direk uçuşu, ülkenin başkentinden sonraki en büyük kent olan ve ''Mısır'ın gelini'' olarak tanımlanan İskenderiye'ye yaptıklarını anlattı.        

Kotil, İskenderiye'nin bugünkü konumu, tarihi, turizmiyle ülkenin gelişimi açısından önemli yerlerinden biri olduğunun altını çizerek, ''THY, geçen yıl yüzde 49 artışla en fazla Afrika ülkeleriyle yolcu sayısında yükseliş sağladı. Açılışını yaptığımız İskenderiye hattı Türkiye ve Mısır ilişkilerinin gelişmesinde bir liman olacaktır'' dedi.
        
''BU YIL 31 MİLYON YOLCU TAŞIMAYI PLANLIYORUZ''
İki ülke arasında son yıllarda her alanda ilişkilerin hızla geliştiğini, bunda 2002'de yürürlüğe giren ''serbest ticaret'' anlaşmasının önemli yeri olduğunu kaydeden Kotil, bu anlaşmadan sonra iki ülke arasında ticaret hacminin 2007'de 1 milyar 582 milyon dolar iken, geçen yıl 3 milyar 260 milyon dolara yükseldiğini belirtti.        

Kotil, iki ülke arasındaki işbirliği alanlarından birinin de turizm olduğunu, Mısır'a geçen yıl 12,5 milyon turist geldiğini, bunun yaklaşık 50 bininin Türk olduğunu söyledi.        

THY'nin 142 uçaklık filosuyla 124 uluslararası, 37 yurt içi olmak üzere toplam 161 noktaya uçtuğunu dile getiren Kotil, son 3 yılda dış hatlarda seyahat eden transit yolcu sayısında önemli ölçüde artış sağlandığını aktardı.        

Türkiye'nin yükselen yıldızı THY'nin açılışını yaptığı İskenderiye hattıyla birlikte yurt dışına uçtuğu nokta sayısının 124'e ulaştığını bildiren Kotil, ''Yıl sonuna kadar uçmayı planladığımız 9 yeni hatla beraber 133 noktaya ulaşacağız. Geçen yıl 25 milyon yolcu THY'yi tercih etmiştir. Bu yıl 31 milyon yolcu taşımayı planlıyoruz. Sipariş verdiğimiz 90 uçak filomuza katılınca Avrupa'nın en büyük filolarından birine sahip olacağız'' diye konuştu.       

İskenderiye hattıyla birlikte Afrika'nın 13 ülkesinden 16'ncı noktaya uçuş yapmaya başladıklarına dikkat çeken Kotil, pazartesi, salı, perşembe ve cuma olmak üzere haftada 4 gün THY'nin İskenderiye'ye uçacağını, kısa zamanda söz konusu hatta günde iki sefer yapmayı amaçladıklarını söyledi.
        
MISIR HAVA YOLLARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI MASSAUD
Mısır Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Huseyin Massoud da  dünyadaki ekonomik krize rağmen hem Mısır hem de THY'nin kar elde ettiğini ifade etti.        

İki ülke arasındaki ekonomik, ticaret ve diğer alanlardaki ilişkilere iki ülkenin hava yolları olarak katkıda bulunacaklarını dile getiren Massoud, THY'ye İskenderiye hattının açılışı için teşekkür etti.        

Borg El Arab Havalimanı Genel Müdürü Hany Rashad Okap da İskenderiye hattının açılmasının iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine kaktı sunacağını söyleyerek, hattın sadece İskenderiye ile sınırlı kalmamasını, Mısır'daki diğer kentlere de THY'nin uçmasını temenni ettiklerini aktardı.        


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...