Tombalanın pabucu dama atıldı

Bir dönem yılbaşlarının vazgeçilmez oyunu olan tombala artık yerini Jenga, tabu, scrabble ve monopoly gibi yeni oyunlara bıraktı...

Anadolu Ajansı 24.12.2009 - 11:45

Tombalanın pabucu dama atıldı

Televizyonun tek kanallı olduğu yıllarda yılbaşı gecelerinde akraba ve komşuları bir masa etrafından toplayan, hoş sohbeti sağlayan tombala ve kızmabirader,erini başka oyunlara bıraktı. Otel, restoran ve diğer eğlence mekanlarında düzenlenen yılbaşı programları yerine yılbaşı gecesini evinde geçirenlerin yıllardır tercihleri arasında yer alan tombala ve kızmabirader artık daha az oynanıyor.

Komşular, arkadaşlar, akrabalar veya sadece aile bireylerinin tavuk veya hindili akşam yemeği, meyve ve kuru yemişten sonra gecenin ilerleyen saatlerinde oynamaya başladığı tombala, özellikle televizyonun tek kanallı olduğu yıllarda insanlar arasındaki hoş sohbeti sağlayan önemli bir araç olma özelliğini giderek kaybediyor.

Televizyonda kanal sayısının artması, yılbaşı gecesine yönelik hazırlanan özel programlar ve insanların tercihlerinin değişmesi geleneksel sayılabilecek tombala ve kızma biraderin pabucunun dama atılmasına yol açtı. Eski yılbaşı gecelerini çocuklarına anlatan birçok kişi, tombalanın yarattığı hoş sohbeti özlediğini söyler hale geldi.

Birçok aile, yeni yıla ''merhaba'' denilen gecede tombala yerine dünyada da son derece popüler olan tabu, scrabble, monopoly ve jenga gibi oyunları tercih etmeye başladı.

"TOMBALAYI 50 YAŞ ÜSTÜ İYİ BİLİYOR"
Oyuncak firması sahibi Kadir Özdenli, tombalanın özellikle 50 yaşın üzerindekiler tarafından iyi bilinen, eğlenceli bir oyun olduğunu söyledi. Tombalanın eski yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez eğlencesi olduğunu belirten Özdenli, ancak son dönemlerde bu oyuna özellikle gençlerin ilgi göstermediğini ifade etti.

1990'lı yıllarda özellikle tombala ve kızmabirader oyununun çok moda olduğunu kaydeden Özdenli, şöyle konuştu: ''Geçmişte, yeni yıla evinde girmek isteyenler, hoşça vakit geçirebilmek ve eğlenmek için tombala ve kızmabirader oyunlarını alırlardı. Aile üyeleri veya arkadaşlarla oynanan tombala ve kızmabirader sayesinde eğlenceli bir yılbaşı geçirilirdi. Yılbaşı kutlamalarında bu alışkanlıklar özellikle son yıllarda büyük değişim gösterdi. Akrabaları ve komşuları bir araya toplayan, yılbaşı gecelerinin sembol oyunu tombala artık yavaş yavaş anılarda kalıyor.''

TOMBALAYA ALTERNATİF OYUNLAR
Son yıllarda tüm dünyada büyük ilgi gören tabu, scrabble, monopoly, jenga gibi oyunların tombalanın yerini aldığını söyleyen Özdenli, tombalanın artık sadece ucuz olması nedeniyle tercih edildiği ifade etti.

Bu oyunlara yılbaşı öncesinde de büyük talep olduğunu kaydeden Özdenli, ''Yılbaşına yaklaşılırken aile oyunlarının satışları yüzde 100'ün üzerinde artıyor. Oyunların fiyatları 15 TL'den başlayıp 50 TL'ye kadar çıkıyor. Tombala ve kızmabiraderi ise artık 'ekonomik olsun' diyenlere satıyoruz. Yeni oyunlar gençlere daha cazip, daha eğlenceli geliyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...