Tuba Ünsal'dan 10 bin poşet gücünde çanta

Tuba Ünsal, AB Türkiye Delegasyonu ile yürütülen proje kapsamında Türkiye'de aşırı naylon poşet kullanımına tepki göstermek ve yeniden kullanılabilir poşetleri teşvik etmek amacıyla tasarladığı yeniden kullanılabilir bir alışveriş çantasını tanıttı. Tanıtım sloganı, "10 bin poşet gücünde çanta" oldu.

Anadolu Ajansı 10.12.2018 - 17:03

Tuba Ünsal'dan 10 bin poşet gücünde çanta

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, naylon poşet kullanımıyla mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla oyuncu Tuba Ünsal ile ortak proje geliştirdi.

Ünsal, Türkiye'de aşırı naylon poşet kullanımına tepki göstermek ve yeniden kullanılabilir poşetleri teşvik etmek üzere, "10.000 poşet gücünde çanta" sloganıyla yeniden kullanılabilir bir alışveriş çantası tasarladı.

Çantanın tanıtımı, AB Büyükelçisi Christian Berger ve oyuncu Tuba Ünsal'ın katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

AB Büyükelçisi Christian Berger, basın toplantısında yaptığı konuşmada, denizlerin ve okyanusların, plastikler tarafından yüksek derecede kirlendiğini, bugün her yıl Avrupa'da 49 milyon ton plastiğin kullanıldığını, bunun 30 milyon tonunun okyanuslara gittiğini, ayrıca gıda zincirine katıldığını söyledi.

Uluslararası olarak daha da özelinde hem AB hem de Türkiye'de plastik kullanımının azaltılması için büyük çaba sarf edildiğini belirten Berger, "Bu tabii bir taraftan uygun gerekli mevzuatın geçirilmesiyle gerçekleşiyor. Bir yandan da hem şirketlerin hem de bireylerin daha az plastik kullanmaya yönlendirilmesiyle oluyor" dedi.

TÜRKİYE'DE YENİ PLASTİK POŞET DÜZENLEMESİ 

AB'de, plastik kullanımını azaltmaya yönelik bir dizi mevzuat düzenlemelerinin olduğunu hatırlatan Berger, bütün bu çabaların aslında döngüsel ekonomi başlığı altında daha geniş bir çerçevenin bir parçası olduğunu dile getirdi.

AB Komisyonu'nun aldığı karar uyarınca, önümüzdeki yıl itibariyle tek kullanımlık plastikler içinde en fazla kullanılan ilk 10 kalemin kullanımının ya yasaklanacağını ya da azaltılacağını aktaran Berger, bunlardan bir tanesinin plastik poşetler olduğunu söyledi.

Bu konuda Türkiye ile de yakından çalıştıklarını, Türkiye'nin önümüzdeki yıl itibariyle bu konuda yeni düzenlemelerin getireceğini belirten Berger, şunları kaydetti:

"AB olarak hem bizim hem de komşumuz olan ülkelerden Türkiye'nin bu çabaları sayesinde sahillerimizdeki, denizlerimizdeki plastik kaynaklı kirlenmeyi umarız önümüzdeki dönemde azaltabileceğiz. Bu konudaki yasal düzenlemeler elbette çok önemli ama iş dönüp dolaşıp davranışlarımıza geliyor."

Bu tasarımın bir başlangıç olduğunu, öncelikle bir bilinç artışını hedeflediklerini anlatan Berger, önümüzdeki dönemde benzer çantalarında kullanımda olacağını ifade etti.

Berger, bu bez çantaların üretilmesinin bir inovasyonu ve büyümeyi getirdiğini, şirketlerin farklı malzemelerden üretim yapabileceğini belirterek, bu malzemeyle ilgili üretim için yeni istihdam sahalarının doğabileceğini sözlerine ekledi.

TASARIMINDA PLASTİK POŞETTEN İLHAM ALDI

Oyuncu Tuba Ünsal da insan hakları sözleşmesinde ve Anayasa'da geçtiği üzere her vatandaşın temiz bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu, bu çerçevede vatandaşların ve devletin de büyük sorumlulukları olduğunu dile getirdi.

Ünsal, yapılan araştırmalara göre her yıl 1 milyon deniz kuşunun hayatını plastikten dolayı kaybettiğini ifade etti.

Plastik poşetlerin 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle marketlerde ücretli hale geleceğini, bunun da günlük hayatta bir bilinç oluşturacağını belirten Ünsal, "Biz de bu çerçevede AB ile bir araya gelip bir proje gerçekleştirdik. Plastik poşetten ilham alarak bir çanta tasarladım. Daha fazla kitlelere ulaşmak için de yönetmen Ragıp Ergün ile bir video hazırladık" dedi.

Ünsal, bu projedeki amacın insanların ilk etapta evine götüreceği çantayı üretmekten ziyade, kanaat önderleri ve seslerini daha geniş kitlelere duyuracak olan insanlar için bin adet ürettiklerini anlattı.

Sayfa Yükleniyor...