Tur fiyatlarında sürprizsiz yeni dönem

Artık yurt dışı turlarda fiyatlar, tur bedeli, bahşiş, seyahat sigortası, havalimanı vergileri dahil açıklanacak.

Anadolu Ajansı 02.04.2009 - 10:38

Tur fiyatlarında sürprizsiz yeni dönem

Vatandaş, artık yurt dışı tur satın aldıktan sonra artı ödeme sürprizleriyle karşılaşmayacak. Yurt dışı seyahat pazarındaki iki önemli tur operatörü, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) de desteğiyle artık yurt dışı tur duyuruları, tur bedeli, bahşiş, seyahat sigortası, havalimanı vergileri dahil net fiyatlar üzerinden yapılacak. Uygulama, TÜRSAB ile seyahat acentelerinin dün akşam yapılan toplantısı sonucunda karara bağlandı.

Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar,  Prontotour ve Etstur öncülüğünde, yurt dışı tur satışlarında ''yıllardan beri müşterilerin sıkça şikayet ettikleri 99 avrodan başlayan fiyatlar stratejisini radikal bir kararla değiştirdiklerini'' söyledi.

''Türkiye'de yurt dışı tur satan acentelere liderlik yaparak, bu konuda TÜRSAB'ın da tam desteğiyle 13 Nisan Pazartesi gününden itibaren Türkiye'de turizmde bir milat başlayacak'' diyen Özkar, artık yurt dışı tur tanıtımlarını, tur bedeli, bahşiş, seyahat sigortası, havalimanı vergileri de dahil olarak net fiyatlar üzerinden yapacaklarını bildirdi. Özkar, şunları kaydetti:
''Bunlar, müşterinin ödeyeceği net TL taksit tutarlarıyla açıkça ifade edilecek. Müşteriler gazetede veya internette gördükleri fiyattan turu alabilecekler, gördükleri ve lanse edilen tur bedelleri dışında tüketicilerden hiçbir ek ücret istenmeyecek. Sadece vizesi olmayan tüketicilerin eğer gidecekleri ülke vize gerektiriyorsa vize ücretleri ile yurt dışı çıkış harcı olan 15 TL tur bedelini haricinde ödeyecekleri bedeller olacaktır. Bu konuda tüketiciyle dost seyahat acenteleri 13 Nisandan itibaren reklamlarında, bu uygulamayı, tüm fiyatlar ücretin içinde olarak lanse edecek.''

Etstur Yurt dışı Turlar Müdürü İbrahim Cenk Okumuş da ''Gazetelerde 99 avro gibi fiyatlar sunuluyor ama daha sonra sigorta bedelleri, havalimanı vergileriyle müşteriler, sürpriz ödemelerle karşılaşıyordu. Artık tüm bu fiyatlar tur paketinin içinde bulunacak, müşterilerin akıl karışıklığı yaşamasının önüne geçeceğiz'' dedi.

Okumuş, diğer bazı tur operatörlerinin de bu uygulamaya geçeceğine, geçmeyenlerin de zamanla bu uygulamaya döneceğine inandığını dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...