Türkiye'nin turizm karnesi yüzleri güldürüyor

Turizm Çalıştayı'nın açılış konuşmasını yapan Bakan Günay, ''Türkiye'yi geleneksel değerlerine sahip çıkan ama aynı zamanda modern dünyanın ihtiyaçlarını kavrayan ülke konumunda tutmak zorunluluğumuz var'' dedi.

03.03.2011 - 17:17

İzmir Balçova Termal Otel'de başlayan Turizm Çalıştayı'na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'de turizmin artık çok özel ve önemli bir sektör haline geldiğini, bu sektörün gelecek yıllarda ülkenin ekonomik ve toplumsal gelişmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

''2009 yılında dünyada turizm gerilerken bunu artıda tutmayı başarmış nadir ülkelerden biriyiz" açıklamasında bulunan Günay, "2010'da dünya ortalamasının üzerinde artışı sürdürdük. Ocak ayında Türkiye'ye gelen turist sayısı Türkiye genelinde yüzde 20 arttı. İstanbul özelinde bu rakam daha da yukarıda. Bütün bölgelerden de geçen yıla göre daha iyimser rakamlar var. Bu ay içerisinde Rusya ve Almanya'da dünyanın en önemli iki turizm fuarına katılacağız" dedi.

Dünya turizm otoritelerinin değerlendirmelerine göre dünyanın en nitelikli yüz turizm işletmesi ve konaklama tesisinin en az 20'sinin Türkiye'de bulunduğunu belirten  Günay, sözlerine şöyle devam etti:

''Türkiye'yi bir marka olarak, dünyada bilinir tutmak gibi gayretimiz var. Yatırımcının imkanlarını geliştirmede önündeki engelleri kaldırmaya çalıştık. Tarihi ve doğal çevreyi korumak ve kaliteyi yukarıda tutma şartıyla. Bazı problemlerimiz var. Türkiye'yi hem dinlenenlerin, hem eğlenenlerin keyifle karşılayabileceği ülke düzeyinde tutmaya çalışıyoruz. Bunları konuşacağız. Geçen yıllarda başlayan gürültü sınırlaması meselesi... Gençleri alkolden uzak tutmak, bir yandan da insanların günlük yaşamına müdahale etmemek sınırlarını konuşacağız.''

Günay, turizmde çeşitlendirmeye gittiklerini belirterek, ''Termal turizm alanında biz master planlarımızı bitirdik. Bugün itibariyle resmi gazetede içinde termal de kıyı da olan bir yeni tahsis ilanına çıktık'' dedi.

Türkiye'nin artık Akdeniz çanağının güneyindeki, Afrika'nın kuzeyindeki ülkelerle yarışmadığına işaret eden Günay, şöyle konuştu:

"TURİZMDEN ELDE ETTİĞİMİZ GELİR ARTIYOR"
''Türkiye artık Afrika'nın kuzeyindeki ülkelerle değil İspanya, İtalya, Fransa ile yarışıyor. O zaman bizim hayat standartlarımızın, yaşam biçimimizin, yarıştığımız ülkelerden geri kalmaması gerekiyor. Bazen soruyorlar, 'Mısır'daki çalkantılar, Libya'daki, Tunus'taki olaylar Türkiye'yi etkiler mi?' Bir ölçüde etkiler ama artık Türkiye bu rakamları aşmış durumda. Türkiye, Mısır, Libya, Tunus, Fas'a gelen turistlerin toplamının iki katını alıyor. Antalya, sadece Mısır kadar turist alıyor. Eğlenceyi de dinlenceyi de günlük yaşamı da alkol tüketimini de konaklama tesislerinin kalitesini de her şeyi, yarıştığımız ülkelerin standardında tutmak zorundayız. Türkiye'ye gelen turist sayısı artarken, turizmden elde ettiğimiz gelir de artıyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...