Mike Spencer Bown Somali'ye iç savaştan sonra giden ilk turist oldu. Ancak daha önce sadece gezmek amacı ile Somali'ye gelen bir kişiyle karşılaşmamış olan Mogadişu Havalananı görevlileri bu durum karşısında ne yapacaklarını şaşırdı.

Bown'un ajan olduğunu veya akli dengesinin yerinde olmadığını düşünen görevliler, önce ülkelerine gelen ilk turisti geri göndermeye çalıştı. Ancak ülkeye girmekte ısrar eden Bown, Somali'ye iç savaş sonrası giden ilk turist oldu.

41 yaşındaki Bown, Mogadişu’da yerleştiği otelde AFP ajansına konuştu. Bown, “Beni dört defa uçağa bindirip geri göndermeye çalıştılar ancak ben her türlü numarayı deneyip burada kalmayı başardım” dedi.

Somalili yetkililer, ülkelerine turist olarak geldiğine inanmadıkları Bown’u, Mogadişu’daki Afrika Birliği askerlerine teslim etmeye çalıştı. Göçmen bürosu yetkililerinden Ömer Muhammed, “Bunun gibi bir adam hiç görmedim. Gözlerime inanamadım. Ancak onunla konuştuktan sonra ciddi olduğunu anlayabildim” dedi.

Muhammed, “O Somali’ye bir turist olarak gelen ilk insan. Ancak zamanlaması gerçekten çok kötü” dedi.

Endonezya’daki işini sattıktan sonra dünyayı dolaşmaya karar veren Bown, Türkiye'yi de gezdiğini söyledi ve haber ajansı AFP'ye üzerine Türkiye tişörtü ile poz verdi.

DÜNYANIN TAMAMINI GÖRDÜ
Bugüne dek 160 ülkeyi dolaşan ve hiçbir sorunla karşılaşmayan Bown, dünya turuna Somali ile devam ediyor. Dünya turunu neredeyse tamamladığını belirten Kanadalı turist, bundan sonra sadece küçük ada ülkelerini görmek istediğini söyledi.

Dünyanın en tehlikeli başkentlerinden biri olan Mogadişu’da koruma olmadan bir insanın uzun süre hayatta kalması oldukça zor. Ancak cesareti kırılmayan Bown, ülkenin kumsal ve manzarasını görmek istediğini belirtti.

Bown, “Somali’nin içinde bulunduğu durumu biliyordum ancak yine de gelmekten vazgeçmedim. Ancak hükümetin kontrolünde olan alanın bu kadar dar olduğunu bilmiyordum” dedi.

İç savaşın başladığı 1991 yılından önce turizmi canlı olan Somali’nin başkenti Mogadişu, savaş dolayısıyla bir zamanlar sahip olduğu İtalyan mimarisi yapılar ve iki tarafı ağaçlarla örülü caddelerini kaybetti.

Somali’ye geldiğinde, ülkenin turizmine katkıda bulunmak için kılavuz basılması gibi tavsiyelerde bulunmayı düşündüğünü belirten Bown, bunun için ülkenin Turizm Bakanı’yla görüşmeyi istemiş. Ancak Somali hükümetinde bir Turizm Bakanı bulunmuyor.