'Vakvak Amca' 77 yaşında

Başarısızlık hikayeleri ve sinir krizleri ile yıllarca izleyiciyi kahkahaya boğan Donald Duck yarın 77. doğumgününü kutlayacak. İşte ördek ailesinin doğuşu...

'Vakvak Amca' 77 yaşında

Walt Disney'in asabi ördek karakteri ''Vakvak Amca-Donald Duck'' ile 9 Haziran 1934 yılında tanıştık.

Donald Duck'ın ilk çizgi filmi ''The Wise Little Hen'' 1934'te yayınlandı. Asabi ördek, bu filmde yardımcı rolde oynuyordu. Ancak izleyiciler bu tembel ördeği öyle çok sevdi ki 3 yıl sonra solo kariyerine başladı. Ve "Vakvak Amca", ''Donald Duck ve Berber Koltuğu'' adlı macera sayesinde Walt Disney ile tanıştı.

Disney'in karakterlerinin çizgi roman hakkını Western Publishing adlı bir şirkete satmasıyla Donald, kendini bir çizgi roman kahramanı olarak buldu. Böylece, ''babası'' Carl Barks da çizgi roman dünyasına yeniden adım attı.

ONLAR KOCAMAN BİR ÖRDEK AİLESİ OLDU  
Carl Barks, 1942 yılında Disney'den ayrıldı. Sebebi ilginçti; şirketin klimaları alerjisini ve sinüzitini azdırıyordu. Disney amblemi ile yeni bir dizi çizgi roman yayınlamak isteyen Lebeck ile Barks kolları sıvadı. Bu sırada Vakvak Amca'ya da çok sevineceği bir yol arkadaşı geldi; kız arkadaşı Daisy...

Daisy'nin yanı sıra, üç yeğen olan Cin, Can ve Con, büyük anne Duck, Varyemez Amca ve diğer karakterler de aileye katılınca renkli bir ördek ailesi yaratıldı.

'Vakvak Amca' 77 yaşında - 1

GİZLİ ÖRDEK ÇİZERİ       
Bu süre içinde Barks, hiç bir hikayeyi imzalamadı. Hikayeleri okuyanlar bir yerlerde iyi bir ördek çizeri olduğunu biliyordu ama kimse onu tanımıyordu. Ta ki Bill Spicer adlı bir Donald hayranı ilk kez onun ''gizli ördek çizeri'' olduğunu anlayana kadar...

İlk hayran mektubunu gönderen Spicer'ın bu mektubuna rağmen şirket Barks'ın kimliğini gizli tuttu. Bu durum 1960'ların başına dek sürdü.

Ve 30 Haziran 1966 itibariyle Barks ördek çizmeye son verdi.

Vakvak Amca'nın çizeri Carl Barks, 25 Ağustos 2000'de 99 yaşında gözlerini bu dünyaya kapatırken, arkasında onlarca şirin çizgi roman karakterini bıraktı.

TEMBEL AMA DÜNYA YILDIZI
İzleyiciler 75 yıl boyunca Donald Duck'ın pek çok tecrübesine gülerek şahit oldu. Bu zamanda Vakvak Amca, bir çok iş kolunu denedi ancak hiç birinde başarılı olamadı.

Asabi ördeğin, Hollywood'daki ünlüler bulvarında bir yıldızı ve bir de Oskar Ödülü var.

Beceriksiz, asabi ve tembel de olsa bu onun bir dünya yıldızı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Sayfa Yükleniyor...