Van'da, 'Doğubayazıt Köyü' kurulacak

İstanbul'da yaşayan Doğubayazıtlı işadamları tarafından deprem bölgesi Van'da kurulacak konteyner evlerle depremzedeler sıcak yuvalara kavuşacak.

25.11.2011 - 12:11

Van'da, 'Doğubayazıt Köyü' kurulacak

Doğubayazıt Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (BAY-DER) tarafından, deprem bölgesi Van'da, konteynerlerle ''Doğubayazıt Köyü'' kurulacak.

BAY-DER Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı Sebih Tanrıverdi, Van depreminin hemen ardından bölgeye giderek, zaruri ihtiyaçları belirlediklerini söyledi.

Dernek olarak, depremzedelere şuana kadar giyecek, gıda, çadır, yatak desteğinde bulunduklarını anımsatan Tanrıverdi, ''Depremden sonra bölgeye giderek, ihtiyaçları yerinde belirledik. Şuana kadar 15 köye ve il merkezindeki iki mahalleye destek olduk'' dedi.

Depremden sonra, Van merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Bağdaşan köyünde de incelemelerde bulunduklarını anımsatan Tanrıverdi, ''Köye gittiğimiz zaman çadır ve diğer yardımlar gecikince, biz de dernek olarak köye çadır yardımı yaptık. Daha sonra gıda, giyecek, yatak desteğinde bulunduk'' dedi.

Köye konteyner desteğinde bulunmak için dernek olarak karar aldıklarını anımsatan Tanrıverdi, şunları kaydetti:

''Köye ilk yardımı biz götürdük, daha sonra da yardımlarımız devam etti. Köye başka yardım gelmeyince, konteyner göndermeye karar verdik. Dernek olarak, 55 haneli Bağdaşan köyüne 55 konteyner göndererek, burada bir 'Doğubayazıt Köyü' kurmayı planladık. Konteynerler tırlara yükleyerek, deprem bölgesine gönderildi.''

Köye ulaşan 55 konteynerden şuana kadar 15'inin kurulduğunu anımsatan Tanrıverdi, konteynerlerin tamamını kurarak, kapı ve pencerelerini de takıp, vatandaşın hizmetine sunacaklarını söyledi.

Köydeki konteyner kurma çalışmalarını bir hafta içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini vurgulayan Tanrıverdi, konteynerlerle yeni bir köy kuracaklarını ifade etti.

KONTEYNERLERİN ÖZELLİKLERİ
Konteynerlerin özelliklerinden de bahseden Tanrıverdi, şöyle dedi:

''Deprem bölgesine tırlarla getirdiğimiz konteynerleri kurmaya başladık. Konteyner evler, 21 metrekare alan üzerine kuruluyor. 2 artı 1 şeklinde, içerisinde mutfak, mutfak tezgahı, WC, elektrik sistemi bulunuyor. Konteynerler elektrik sobasıyla ısıtılabiliyor. Parke döşemeli olan konteynerler köy meydanına kuruldu. Her evin önüne bir konteyner kurduk. Ayrıca konteynerlerimiz eksi 40 derece soğuğa karşı barınanları koruyacak niteliktedir. Yerleri parke olan konteynerler, depremzedelere büyük kolaylık sağlayacaktır.''

Köye yardım çalışmalarının konteynerle sınırlı olmayacağının altını çizen Tanrıverdi, ''Depremzedeleri soğuktan koruyacak elbise, yatak, yorgan yardımında bulunuyoruz. Daha sonra aşevimizi kurarak, burada günde üç öğün sıcak yemek dağıtmaya başladık. Deprem bölgesinde Vanlı kardeşlerimizin yanındayız'' diye konuştu.

Dernek olarak köye yeni evler kurulana kadar, aşevinin hizmet vereceğini ve temel ihtiyaçları da karşılayacaklarını anlatan Tanrıverdi, depremzedelerin her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışacaklarını vurguladı.

''7 KÖYE GÜNLÜK BİN EKMEK DAĞITIYORUZ''
Bağdaşan köyüne ''Doğubayazıt Köyü'' kurmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Tanrıverdi, ''Dernek olarak bu tür faaliyetlerimiz devam edecek. Biz Bağdaşan köyünün yanı sıra, daha önceden belirlediğimiz 7 köye günlük bin ekmek dağıtıyoruz'' şeklinde konuştu.

Tanrıverdi, 15 depremzede aileyi, Doğubayazıt ilçesinde eşyalı dairelerde misafir ettiklerini de belirterek, ailelerin bütün ihtiyaçlarını dernek olarak karşıladıklarını söyledi.

Bağdaşan Köyü Muhtarı Mahmut Çelik de Doğubayazıtlı işadamlarının köyüne verdiği destekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, artık köylerinde eksiklerinin kalmadığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...