Vücudundan 16 bebek kadar tümör çıkarıldı

Karnındaki tümör sürekli büyüyen hasta, 4 yılda 3 ameliyat geçirdi ve toplam 58 kilo tümör alındı.

31.10.2011 - 12:09

Vücudundan 16 bebek kadar tümör çıkarıldı

Çeşme ilçesi Ovacık köyünde ikamet eden ve inşaatta çalışan 50 yaşındaki Hüseyin Sevimli'nin 4 yıl önce karnı büyümeye başladı. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giden ve vücudunda ''liposarkom'' denilen tümör tespit edilen Sevimli ameliyata alındı. Vücudundan 12 kilo tümör çıkarılan Sevimli, bir yıl sonra tekrar aynı şikayetle aynı hastanede ameliyat edildi. Sevimli'nin ikinci ameliyatında da 6 kiloluk tümör vücudundan alındı.        

Önceki günlerde tümörün yeniden büyümesi üzerine İzmir Şifa Hastanesi'ne gelen Sevimli, genel cerrahi uzmanı Doç. Dr. Atilla Çökmez tarafından ameliyata alındı. Sevimli'nin önceki iki ameliyatını da gerçekleştiren Çökmez, bu kez hastanın vücudundan 39 kilo 800 gramlık tümör çıkardı.
        
TÜMÖRLE BİRLİKTE BAZI ORGANLARI DA ALINDI        
Çökmez, Sevimli'nin vücudundaki tümörün çok uzak organlara bile zarar verdiğini, devamlı büyüdüğünü, ne kadar çıkarılırsa çıkarılsın, karında belli bir noktada yine büyüme yaptığını anlattı.

Birkaç yıl içinde hastanın yine ameliyat edilmesi söyleyen Çökmez, şunları söyledi:       

''Hastanın vücudundaki 'liposarkom' denilen tümör sürekli büyüyor. Karaciğere, akciğere, beyne bu tümör zarar veriyor. İlk operasyonda hastadan 12 kilo, ikinci operasyonda 6 kilo son operasyonda ise 40 kilo tümör çıkardık. Son operasyon öncesinde tümör o kadar büyümüştü ki hasta yürüyemiyor, yatamıyordu. Hasta neredeyse ölmek üzereyken geldi. Hasta nefes alamıyordu. Ameliyata aldık. Pankreasın yarısından çoğunu, dalak, kalın bağırsağın büyük kısmıyla birlikte tümörü çıkardık. Tümör 70 santim boyunda, 60 santim eninde, 50 santim derinliğindeydi. Bu rahatsızlık tümörler içinde en sık görülenidir, ama bu boyuta ulaşmış bir tümör görmemiştik. Tümör alındıktan sonra hastamız bir hafta sonra taburcu edildi. Sağlık durumu şu anda gayet iyi.''
       
16 BEBEK KADAR
Vücudundan 3 ameliyatta ortalama 16 bebeğin ağırlığında tümör çıkarılan Hüseyin Sevimli ise 4 yıl önce birden bire karnındaki büyüme sonrasında hastaneye gittiğini ve vücudunda tümörün olduğunun tespit edildiğini belirtti.       

Tümör çıktıktan sonra vücudunun zayıfladığını, ancak göbek bölgesinin büyüdüğünü, devamlı yatmak istediğini, halsizlik yaşadığını anlatan Sevimli, ''Son 4 yılda 3 kez ameliyat oldum. Tümör sürekli büyüyor ve yaşamımı olumsuz etkiliyor. Her sene aldırıyoruz. Tümör alındıktan sonra şimdi rahatladım'' dedi.     

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...