'Yakaladım!'

Kurtlar yiyecek olarak özellikle sincaplara ve farelere bayılırlar. Ama her kurdun canının değişik bir şey çektiği zaman da olur.

26.11.2010 - 14:33

'Yakaladım!'

Bu kurt, ayıların şelalede alabalık avladığını gördükten sonra kendisi de balık avlamak istemiş herhalde...

Uzmanlar kurdun ayıların avlama tekniğini taklit ederek suya atladığını ve balığı ağzıyla yakaladığını düşünüyor.

Alaska’daki Katmai Ulusal Parkı’nda bu fotoğrafları çeken vahşi yaşam fotoğrafçısı Paul Stinsa hiçbir hile kullanmadığı konusunda ısrar ediyor.

Kurt, ayıdan öğrendiği teknik ile buz gibi suya atlıyor Kurt, ayıdan öğrendiği teknik ile buz gibi suya atlıyor

Stinsa kurdun dikkat çekmeden yürüyerek, bölgedeki ayıların çevresinden dolaştığını, sonra dinlenen alabalıkların yanında mevzilendiğini anlatıyor.

Stinsa, ‘Kurt şelalenin tabanına yaklaşınca balıklama göle atladı,’ dedi. ‘Etrafa sular sıçratarak başını nehirden çıkardığında dişlerinin arasında çaresizlikle çırpınan bir balık vardı’

Stinsa kurdun bu şekilde 15 alabalık yakalamayı başardığını, her seferden sonra balık ağzında yakındaki ormana gittiğini söyledi.

Zafer ! Kurt biraz ıslansada yakaladığı alabalığın keyfini çıkaracak Zafer ! Kurt biraz ıslansada yakaladığı alabalığın keyfini çıkaracak

Orman bekçisi Peter Hamel kurtların bunu yaptığını hiç görmediğini söyledi. ‘Kurt muhtemelen ayıların ormanda bıraktığı balık kemiklerini temizledikten sonra balık tutmaya karar vermiş olmalı.’ dedi.

ABD’nin Chicago şehrinde yaşayan 42 yaşındaki Stinsa şöyle konuştu: ‘Park bekçisi dahil platformdaki hiç kimse daha önce bir kurdun bunu yaptığını ne görmüş, ne de duymuştu.’

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...