Yanlış iğne öldürdü!

Minik Azra, ağızdan verilmesi gereken ilaç damardan verilince hayatını kaybetti.

Haberler 15.12.2011 - 08:22

Yanlış iğne öldürdü!

Nadir görülen bir hastalığa yakalanan 15 aylık Azra bebek, hemşirelerin ağızdan verilmesi gereken ilacı damardan vermesi nedeniyle hayatını kaybetti. Aileye bilgi verilmezken İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü hemşirelerden şikayetçi oldu dava açıldı

Muş’ta yaşayan Erkan-Gülsüm Korkmazer çiftinin 2009 yılı Haziran ayında Azra isimli kızları dünyaya geldi. Azra bebek, henüz 5 aylıkken 200 binde bir görülen bir hastalığa yakalandı ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tedaviye alındı. Ancak Azra’ya her gün ortalama 2 litre taze kan verilmesi gerekiyordu.

Baba Korkmazer, küçük kızı Azra için her gün kan alıyor, karşılığında ise gönüllüler gelerek kan veriyordu. Hatta Azra bebeğin kurtulması için internette “Azra’ya hayat verin” kampanyası bile başlatıldı.

Tedaviye her gün biraz daha olumlu yanıt veren Azra bebeğin ailesi, 10 ayın ardından kızlarının iyileşmeye başladığını düşündü.

Ancak 5 Eylül 2010 günü ise İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım servisinde tedavi olan Azra, aniden hayata gözlerini yumdu.

Vatan gazetesinin haberine göre; Azra’nın ölümü ardındaki korkunç hata, olaydan ancak 1 yıl sonra ortaya çıktı. Ölüm sebebi, o gün yoğun bakım servisinde görevli hemşireler N.Y. ile Ö.M'nin korkunç hatasından kaynaklanmıştı.

AĞIZ YERİNE DAMARDAN VERDİLER
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, olay günü yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Azra bebeğe görevli doktor "Euthyrox" isimli ilacın verilmesini istedi. Ancak iki hemşire, ilacı ağızdan vermek yerine damardan enjekte etti.

Yanlışlığı fark eden hemşireler, görevli doktoru durumdan haberdar etti. Doktor, kötüye giden Azra bebeğe müdahale etti ancak başarılı olamadı.

6 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR
Olayla ilgili kendi içinde bir soruşturma yapan hastane yönetimi, durumu rektörlüğe ihbar etti. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ise Azra bebeğin ölümüne neden olan hemşireler hakkında şikayetçi oldu.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı iddianamede, hemşirelerin gerekli dikkat ve özeni göstermeyerek Azra Korkmazer’in ölümüne neden olduklarını belirterek, hemşireler hakkında “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Savcı ayrıca hemşirelerin görevden uzaklaştırılmasını talep etti.

AİLENİN HABERİ YOK
Hastane yönetiminin Korkmazer ailesine Azra’nın ölüm nedenini söylemediği ortaya çkıtı. Minik kızlarının pençeleştiği hastalığı nedeniyle hayata veda ettiğini düşünen aile, Muş’a dönerken Azra’nın ölümü ile ilgili yürütülen soruşturmadan dahi haberdar olmadıkları öğrenildi.

Muş’ta yaşayan acılı aile kızlarının gerçek ölüm nedenini öğrenince büyük bir şok yaşadı. Baba Korkmaz, “Kızımın normal bir şekilde hayatını kaybettiğimizi düşündüğümüz için otopsi yaptırmadık. Azra’nın ölümünde bir hata olduğunu hiç düşünmedim. Şu an şoktayım. Haberimiz dahi olmadan bir dava açılmış ve biz de mağdur olarak gösterilmişiz. Kimse bize sormadı. Savcı bile sormadı” diye tepki gösterdi.

Sayfa Yükleniyor...