Ankara Valiliği'nin, Sosyal Hizmetler Araştırma, Belgeleme, Eğitim Vakfı (SABEV) katkılarıyla hayata geçirdiği ''Yaşam destek Projesi'' sayesinde, yalnız yaşayan yaşlılar, engelliler, kronik hastalar özel cihazlar aracılığıyla 7 gün 24 saat takip edilecek.

''Kimsesizlerin Kimsesi Ankara Valiliği'' sloganıyla yürütülecek proje kapsamında, vatandaşlar ihtiyaç anında, ücretleri Ankara Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla sağlanan cihazların düğmesine basarak, SABEV merkezindeki uzmanlardan yardım isteyebilecekler.

Ankara Vali Yardımcısı Turan Atlamaz, 1 Şubat itibariyle uygulamaya başlayacak olan sistemi şöyle anlattı:

''Proje, ileri teknolojiyle toplum yapımıza en uygun şekilde insanlarımıza 7 gün 24 saat hizmet verme esasına dayanıyor. Hizmet alacak vatandaşlarımızın evine, özel bir cihaz takıyoruz. Bunun yanı sıra vatandaşlarımıza kolye gibi takacakları veya kemerlerinde taşıyabilecekleri portatif cihazlar da veriyoruz. Bunun bir düğmesine basmaları durumunda 24 saat, SADEV merkezinde sosyal hizmet uzmanlarına ulaşıyorlar. Uzmanlarımız kendilerine gereken yardımı yapacak. Örneğin yalnız kalan yaşlımız destleşmek için bile burayı arayabilecek. Cihazın düğmesine basıldığında kişinin bilgileri, kullandığı ilaçlar, geçirdiği hastalıklar, ulaşılabilecek yakınları, komşuları bilgisayarın ekranına geliyor. Uzmanımız ona göre hareket ediyor. Sistem, ilgili vatandaşımız ilacını kullanmadığında bile merkezi uyarabiliyor.

Devletimizin huzur evlerinde çok büyük masraflarla bakım yaptığı bu insanlara, biz minimum bir ücretle, yani aylık 40 lira karşılığında bu hizmeti sunuyoruz. 8 kişiye yapılan masrafla 500 kişiye hizmet verebiliyoruz. Hem de yaşlımız kendi evinde mutlu oluyor. Cihazların ücreti SYDV tarafından karşılanıyor. Projemiz şu anda Çankaya, Yenimahalle, Mamak, Altındağ ve Keçirören ilçesinde bin kişiyle başladı. Bu hizmeti ilk aşamada 5 bin kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz.''

Anne ve babasından uzakta yaşayan kişilerin, yakınları için de bu hizmeti 50 TL karşılığında satın alabileceklerini kaydeden Atlamaz, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan sistemin Türkiye'de ilk kez Başkentte hayata geçirileceğini söyledi.