Yeşim Erbil’den Mehmet Ali Erbil açıklaması: Artık bu sürecin uzun olacağı belli

Bir aydır yoğun bakımda yatan Mehmet Ali Erbil'in kız kardeşi Prof. Dr. Yeşim Erbil, ünlü şovmenin solunum cihazından ayrılmadığını söyleyerek, yoğun bakım sürecinin uzun süreceğini açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr 23.11.2018 - 16:15

Yeşim Erbil’den Mehmet Ali Erbil açıklaması: Artık bu sürecin uzun olacağı belli

Bir aydır yoğun bakımda tutulan Mehmet Ali Erbil’in durumunun ciddiyetini koruduğunu söyleyen doktor kardeşi Yeşim Erbil, “Artık bu sürecin uzun olacağı belli, solunum cihazından ayrılmadı” dedi.  

Prof. Dr. Yeşim Erbil’in Instagram hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Hepinize iyi günler. Dualarınızı eksik etmeyin.  Biz bekliyoruz ve dua ediyoruz. Beş hafta önce anlık değişiklikler bizi çok sevindiriyor veya üzüyordu. Bu süreç hepimize sabretmenin ne kadar önemli olduğunu öğretti. Her sabah Yoğun Bakım sorumlusu arkadaşımla telefonla konuşup akabinde önce  Sezin ve aile bireylerine bilgi vermek , her sabah farklı ve güzel haberleri duymayı beklemek hepimiz için çok zor.  Bazen olumlu bazen olumsuz küçük değişiklikler oluyor. Artık bu sürecin uzun olacağı belli, solunum cihazından ayrılmadı. temel anlamda akciğer ve böbreklerle ilgili hasarlar var ama onu zorlayan akciğer. HAYDİ ABİCİM, SIKI SIKI TUT ŞU UZATILAN İPİ, HEPİMİZ SENİ BEKLİYORUZ, SEVİYORUZ VE DUA EDİYORUZ.”

16 YILDIR KAÇIŞ SENDROMU TEDAVİSİ GÖRÜYOR

61 yaşındaki ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil geçtiğimiz günlerde evinin banyosunda düşerek yaralanmış, acil olarak hastaneye kaldırılmıştı. Yapılan kontrollerin ardından Erbil'in kaburgalarında kırık olduğu ve kırılan kaburgaların da akciğer zarına battığı tespit edilmişti. Acil ameliyat olan Erbil yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. 

NTV'ye bilgi veren kardeşi Prof. Dr. Yeşim Erbil, "Travma sonucu kaçış sendorumu başladığı için tedaviye cevap vermesi daha zorlaşıyor. Süreç uzayabilir, zamanı kestiremiyoruz" demişti. Erbil, 16 yıldır ‘kaçış sendromu’ hastalığı tedavisi görüyordu.

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR?

Tedavisi olmayan hastalıkların başında yer alan kaçış sendromu, ülkemizde de görülmeye başlamıştır. 1960 yılından beri kendini gösteren bu sendrom, Capillary leak syndrome ismi ile tıp biliminde yer almaktadır.

Eski yıllarda nadir olarak görülen bu hastalık türü, günümüzde artış göstermiştir. Mehmet Ali Erbil ile tanınmaya ve duyulmaya başlayan bu rahatsızlığın nedeni, henüz ortaya çıkmamıştır. Damar dışına sıvı kaçması ile oluşan bu sendrom, tansiyon düşmesine ve kan basıncının azalmasına ve sonuç olarak hastanın şoka girmesine sebep olmaktadır.

Günlük hayatı olumsuz hale getiren hastalık, daha ağır hale geldiğinde diğer organları da olumsuz etkiliyor ve ani gelen krizler ölüm ile sonuçlanabiliyor. Psikolojik açıdan da kişiyi buhrana sokan sendromun yol açtığı septik şok reaksiyonun, ne zaman geleceği belli değildir.

Sayfa Yükleniyor...