İngiltere kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William ile nişanlısı Kate Middleton'ın cuma günü yapılacak düğünü nedeniyle dünyanın dört bir yanından gelen kişiler ile İngiliz vatandaşları için heyecanlı bekleyiş başladı.

Genç-yaşlı birçok kişi, düğün törenine davetlileri, gelin Kate Middleton ve damat Prens William'ı yakından görmek için şimdiden yerlerini ayarladı. Düğünün yapılacağı tarihi Westminster Kilisesinin girişinin karşı kaldırımına çadırlar kuran bazı kişiler, giydikleri ilginç kıyafetlerle de dikkati çekiyor.

İngiliz bayrağı motifli şapkalar takan, üzerinde Kate ve William'ın fotoğrafının bulunduğu tişörtler giyen bu kişiler, getirdikleri uyku tulumlarında geceyi geçiriyor. Düğün günü yaklaştıkça renklenen Londra sokaklarına, şarkıların ve marşların çalınacağı hoparlörler yerleştirildi, caddeler bayraklarla süslendi.

İlişkili Haberler


Şehrin parklarında çiftin maskeleri, Prens William'ın Middleton'a hediye ettiği, annesi Prenses Diana'nın nişan yüzüğünün taklidi gibi çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkanlar açıldı.

KAMERALAR SOKAKLARA KURULDU
İngiliz yayın kuruluşu BBC gibi bazı basın kuruluşları ise şimdiden canlı yayın yapacakları kameraları sokaklara kurdu.

Westminster Kilisesi ve Buckingham Sarayının karşısına ise prefabrike televizyon stüdyoları inşa edildi ve bir çok basın kuruluşu buradaki stüdyolardan yayınlarına şimdiden başladı. İngiliz televizyon kanallarının birçoğunda her akşam Kate ve William'ın St. Andrews Üniversitesinde başlayan aşklarını konu alan belgeseller yayımlanıyor.

BİR KARE FOTOĞRAF BİLE ÇOK DEĞERLİ
Sadece halk için değil, düğünü takip edecek basın için de çiftin bir kare fotoğrafını çekmek önemli olacak. Örneğin bir fotomuhabirinin, çiftin evlendikten sonra atlı arabayla gideceği ve Kraliçe 2. Elizabeth ile birlikte balkona çıkarak halkı selamlayacağı Buckingham Sarayı karşısındaki bir kişilik yeri, 900 sterline (yaklaşık 2,250 TL) satıldı.

Yerel saatle 11.00'de (TSİ 13.00) başlayacak düğün töreninin sona ermesinin ardından, çiftin atlı arabada halkı selamlayarak düğün resepsiyonunun verileceği Buckingham Sarayına gitmesi, yaklaşık bir buçuk saat sonra ise Prens William ve Kate Middleton'ın Buckingham Sarayının balkonuna çıkması bekleniyor.

DÜĞÜN İÇİN POLİS DE HAZIR
İngiliz polisi, dünya genelinde milyarlarca insanın televizyon ekranlarından, Londra'da ise milyonlarca kişinin sokaklardan izleyeceği İngiliz kraliyet düğünü için terör saldırısı dahil, töreni olumsuz etkileyecek her türlü olası olaya karşı tedbirini aldı. 

Londra Metropolitan Polisinden Binbaşı Christine Jones Uluslararası Basın Birliğinde (FPA) yaptığı basın toplantısında, düğün günü için herhangi bir olası terör saldırısı konusunda istihbarat almadıklarını söyleyerek, "Terör ve saldırı tehdidi seviyemizde bir değişiklik yok" dedi. 

Düğün günü Londra'nın merkezinde 5 bin polisin görev yapacağını kaydeden Jones, olası saldırı riskine karşı çağrıda bulunarak, "Lütfen siz de kulağımız ve gözümüz olun, her türlü şüpheli davranışı bize bildirin" dedi. 

İngiliz basınında yer alan bazı "spekülatif" haberlere de değinen Binbaşı Jones, bazı "aşırıcı" Müslüman grupların düğün günü protesto yapmak için kendilerine izin konusunda başvurmadığını vurguladı. Jones, "Bu düğünün tüm ülkede bir kutlama havasında geçmesi için elimizden geleni yapacağız. Güvenli ve mutlu bir kutlama olmasını sağlayacağız" diye konuştu. 

Londra'da cuma günkü düğün için görev yapacak polis memurlarının birçoğunun silahsız olması bekleniyor. Kalabalıklar içinde yerini alacak 400'e yakın sivil polisin bulunması öngörülüyor. Güvenlik için düğünün yapılacağı Westminster Kilisesi ile düğün resepsiyonunun verileceği Buckingham Sarayının etrafındaki sokaklara kalabalıkları kontrollü olarak alabilmek için bariyerler kurulacak, ayrıca gerekli görüldüğünde çanta araması ve kimlik kontrolü yapılacak. Prens William ve Kate Middleton'ı kiliseden, saraya taşıyacak atlı arabayı ise askeri personel koruyacak ve eğitimli polis atları arabaya eşlik edecek. 

Başkentin sokakları ise düğün günü yerel saatle 06.00'dan (TSİ 08.00) itibaren kademeli olarak trafiğe kapatılacak. 
 
İngiliz basını, çok sayıda turistin düğüne şahit olmak için geldiği Londra'da olacak küçük bir olayın ve güvenlik sıkıntısının bile, gelecek yıl olimpiyatlara ev sahipliği yapacak başkent için olumsuz etkisi olabileceği yorumunu yapıyor.