Yılın kelimesi emoji oldu

Oxford Dictionaries (Oxford Sözlüğü) yılın sözcüğü olarak emoji'yi seçti.

Yılın kelimesi emoji oldu

Oxford Dictionaries (Oxford Sözlüğü) yılın kelimesini seçti.  

Kullanıcıların duygularını kelimelere ihtiyaç duymadan ifade etmelerine imkan sağlayan emoji 2015'in kelimesi oldu. 

Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliğinden çıkması) ve hipster modasına uyan erkekleri tarif etmekte kullanılan lumbersexual'ı geride bırakan emoji sanıldığından daha uzun bir geçmişe sahip.

Shigetaka Kurita tarafından 1990'ların sonunda yaratılan emoji, özellikle son yıllarda artan akıllı telefon kullanımı ile birlikte küresel bir fenomene dönüştü. İlk yıllarında basit görseller ile duyguları anlatmak için kullanılan emoji'ler kullanımının artması ile doğru orantılı olarak binli rakamlara ulaştı.

Emoji klavyesi üreten SwiftKey ile birlikte çalışan Oxford Dictionaries 'Face with tears of joy' (Mutluluk göz yaşları) adı verilen emoji'nin ABD'de yüzde 17, İngiltere'de ise yüzde 20'lik bir kullanıma sahip olduğunu saptadı. Bu emoji bu ülkelerde en çok kullanılan emoji ünvanının da shibi oldu. 

Yılın kelimesi emoji oldu - 1 'Face with tears of joy' (Mutluluk göz yaşları) adı verilen bu emoji 2015'in en çok kullanılan emoji'si oldu.

21'inci yüzyılın iletişim taleplerinin geleneksel kelimeler tarafından karşılanamadığını belirten  'Oxford Dictionaries Başkanı Casper Grathwohl yaptığı açıklamada emoji'nin bu boşlukları doldurduğunu belirtti. 

Oxford Dictionaries geçen sene yılın kelimesi olarak 'vape' i seçmiş, bir önceki sene bu ünvana  'selfie' layık görülmüş, 2012'de ise 'gif' rakiplerini geride bırakmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...