Yünle resim yapıyor

TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülen Konyalı keçe ustası Mehmet Girgiç, keçeyi ABD ve Avrupa ülkelerine öğretiyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.06.2010 - 10:34

Mehmet Girgiç, keçeyle çocuk yaşlarda, keçe imalatı yapan dedesinin yayında tanıştığını, mesleğe ilk adımı 13 yaşındayken attığını söyledi.        

Ailesinden bu mesleği sürdürmesi için baskı görmemesine, gençliğinde çevresinden ''bu meslek artık öldü, başka iş yap'' denmesine rağmen çok sevdiği mesleğine tutkuyla bağlandığını anlatan Girgiç, hep daha iyisini yapmaya çalıştığını anlattı.       

Girgiç, keçe yapımını kendisine öğreten dedesinin; ''yaptığın işin en iyisini yap, yüzün kızarmasın'' şeklinde nasihatte bulunduğunu belirterek, ''Gerek dedem, gerekse babam bu mesleği öğrenirken bana bir tokat bile vurmadı. Yeni şeyler denemek istediğimde bana hoşgörüyle davrandılar'' dedi.        

Ana malzemesi koyun yünü olan keçeyi modern bir sanat haline dönüştürmeyi başararak Türkiye'deki keçe ustaları arasında ön plana çıkan Girgiç, şunları kaydetti:        

''Mevlana Müzesi yakınındaki iş yerimde Mevlevi sikkesinin yanı sıra keçeyi, dekor, aksesuar, yelek ve şal gibi giysi olarak kullanılabilecek formlarda da ürettim, büyük ilgi gördü, devam ettim. Teknik olarak geleneksel, ancak şekil olarak modern tarzda keçe üretiyoruz. Eşim de benimle birlikte çalışıyor. Bu yıl, Dünya Kültür Başkenti olan İstanbul'da Sultanahmet'te, keçeyi dünyaya daha iyi tanıtmak için dükkan açtım. Ayrıca, yine bu yıl, UNESCO'nun yürüttüğü kültürel miras çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıkan 'Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi' kapsamında, 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülü almaya hak kazanan 7 sanatçı ve zanaatkardan biri seçildim. Ortada bir başarı varsa, bu, eşime, bana ve çalışanlarımızdan oluşan ekibimize ait. Meslek hayatım boyunca, içinde yaşadığım kültür gereği hep 'Ben yok biz var' anlayışı içinde oldum.''        

Girgiç, gelen talep üzerine sıkça, ABD ve Avrupa ülkelerine gittiğini, önümüzdeki ayın başında yine keçe yapımını öğretmek için ABD'ye gideceğini söyledi.        

Mevlevilik kültürünün de bir parçası olan keçeye ilginin artamaya devam ettiğini, keçenin gelişmesinin sürdüğü vurgulayan Girgiç, ''Keçeyle ilgili yeni fikirlerim var. İnşallah zaman içinde bu düşündüklerimi hayata geçirebilirim. Keçe gelişmeye devam ediyor. Şimdi de yünle resim yapmaya başladım. Keçe modern bir oluşum içine giriyor. Bu yeni ürünler de yoğun ilgi görüyor'' dedi.        

Girgiç, her gittiği yurt dışı gezisinde tasarımcılarla fikir alışverişinde bulunduğunu ve her gidişinde yeni şeyler öğrendiğini belirterek, bundan sonra da keçeyi daha da geliştirmek için uğraşmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...