Ayşegül Aldinç: Barış Manço bana acayip sinirlendi

Gülay Afşar, Ayşegül Aldinç'le nefis bir İstanbul manzarası eşliğinde geçmişten günümüze samimi bir sohbete imza attı. Aldinç, Al beni şarkısının hikayesini anlatırken Barış Manço'nun kendisine kilibe verdiği tepki nedeniyle çok sinirlendiğini söyledi.

01.09.2017 - 10:59

Geçtiğimiz yıl Kenan Doğulu'dan Göksel'e müzisyen dostlarının kendisi için yazdığı yeni şarkıları "Sek'iz" albümünde bir araya getiren Ayşegül Aldinç, gördüğü ilgiden memnun: "Yaptığın işin karşılık bulması, alkışlanması çok önemli birşey. Hepimiz için öyle. Bu bir albümse geri dönüşleri gerçekten çok iyi oldu, hala öyle. İki sene oldu neredeyse. Albüme 5. klibi Kıbrıs'ta çektik."


"8" BENİM UĞURLU RAKAMIM

8 rakamının hayatına uğurlu geldiğine inandığını belirten Ayşegül Aldinç, "2018'de ne olacak gerçekten çok merak ediyorum. Annemin kırk yıllık 9 olan kapı numarası bile 8 oldu geçenlerde. Aslında çok fazla böyle sembolleri takip eden, hayatını onlara göre kuran biri falan değilim ama bunla da böyle önüme önüme gözüme gözüme gelince de görmemezlikten gelemiyorum" dedi.

"İÇ MİMAR OLMAK İSTİYORDUM, PUANIM SERAMİK BÖLÜMÜNE YETTİ"

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde "Seramik" eğitimi alan Aldinç, asıl hayalinin iç mimarlık olduğunu itiraf etti: "Seramik bir tutku değildi benim için. Ben iç mimar olmak istiyordum. Daha doğrusu tek çocuk olduğum için beni daha çok annem yönlendirdi. Annem iç mimar olmamı istiyordu. Puanım seramiğe yetti. Gerçi seramiği de devam ettiremedim. Çünkü şarkıcı olmayı, oyuncu olmayı tercih ettim. Dolayısıyla o yıllardaki eserler hala evde duruyor. "

"TARIK AKAN'A ÇOK HAYRANDIM"

Ayşegül Aldinç, hayranı olduğu Tarık Akan'la yer aldığı projelerden özlemle söz etti: "Tarık Akan'a çok hayrandım, kartpostallarını biriktirirdim küçükken. Tarık'la yıllar sonra biz 3 projede yer aldık. İlk Yağmur Kaçakları filminde oynadık beraber. Sonra "Taşların Sırrı" dizisini yaptık beraber. Ve "Hayal Kurma Oyunları" filmi geldi peşine. Ne acayip, biz daha o yıllarda "secret" işini çözmüşüz. Yani bir şeyi kırk kere söylersen, çok istersen oluyor gerçekten."

"ATTİLA ÖZDEMİROĞLU'NUN HAZIRLADIĞI İLK ALBÜMÜMÜ ÇÖPE ATTIM"

Ayşegül Aldinç, müzik kariyeriyle ilgili çarpıcı açıklamalar da bulundu... İlk albümümü 80'li yıllarda Attila Özdemiroğlu prodüktörlüğünde hazırladığını anlatan Aldinç, bu albüm içine sinmeyince şarkıları çöpe atmış " O albümde çok değerli isimler vardı. Fakat ben beğenmedim. Titizliğimden. Ne acayiptir ki o zaman daha hiçbir şey değilim, "Bunu yapmayalım" dedim ve sözleşmem olduğu halde "Peki" dediler. Attilla'nın bu iyiliğini hiçbir zaman unutmam. İsterse beni mahkemeye verebilirdi. "Bu albüm çıkacak Ayşegül" diyebilirdi ve çıkardı. Ama öyle olmadı. Bugün, o şarkıları dinle yine iş yapar. Çok güzel şarkılardı. O sıra öyle birşey oldu. Neden olduğunu bilmiyorum."

MÜZİK DÜNYASINA BARIŞ MANÇO'NUN "KARA SEVDA" ŞARKISIYLA ADIM ATTI

Ayşegül Aldinç'in ilk albümü "Ve Ayşegül Aldinç" 1988'de yayınlandı. Albümde Aysel Gürel, Timur Selçuk ve Barış Manço'nun şarkıları yer aldı. Barış Manço imzalı "Kara Sevda" ile Aldinç başarılı bir çıkış yakaladı. "Barış Manço, Kara Sevda'yı rock'çı bir kız gibi söyle, şarkının klibinde de öyle görün dedi. "Rocker girl" ol dedi. Öyle bir imaj belirledi. Ben de dediğini yaptım, hakikaten çok büyük yankı uyandırdı."

"BARIŞ MANÇO BANA ACAYİP SİNİRLENDİ"

Barış Manço imzalı "Al beni" şarkısının hikayesini de anlatan Aldinç "Barış Manço çektiğimiz klibi seyrettirdiğinde bana 'Nasıl dedi?' Ben de tepkilerini büyük büyük veren biri değilim. 'Güzel' dedim. İnanılmaz sinirlendi. 'Sen ne nankör bir insansın, senin yerinde olmak isteyen kimler var biliyor musun?' Nasıl bayıldım demezsin tadından acayip sinirlendi.

"HAYATIMDA SEZEN AKSU'NUN YERİ BAŞKA"

Kariyeri boyunca birçok Sezen Aksu şarkısı yorumlayan Aldinç, hayatında onu başka bir yere koyuyor: "Sezen Aksu'nun yazdığı Sorma şarkısı bir kilometre taşı oldu kariyerimde. Sezen'le ilişkimiz bu şarkıyla başladı. Şarkıyı benden sonra 9-10 kişi söyledi. "Sorma"yı bana telefonda dinletti. Ben şarkıyı dinler dinlemez söylemeye başladım. Onun aslında bu kadar hit olacağını biliyorduk. Fakat ben çok büyük bir hata yapıp o albümde farklı bir şarkıyı öne çıkardım. Öyle yapmamak gerekiyormuş. Sonraki yıllarda Sezen'in birçok şarkısını söyledim. "Sorma" ile "O Kız"ı unutamam. "O Kız" benim yeniden çıkış şarkım oldu. Yine kötü bir dönemdi. Yine bir albümü çöpe atmıştım. Sezen'i "İmdat, bana yardım et" diye aradım. Hiç geri çevirmez ona uzanan elleri Sezen. Öyle bir kadın o. Hepimizin kıymetlisi. Türk pop müziğinde mihenk taşıdır. Pırlanta gibi ömür boyu hep parlayacaktır yani."

SOSYAL MEDYADA İŞİMLE VAR OLMAYI TERCİH EDİYORUM

Sanatçının, sosyal medya ile mesafeli bir ilişkisi var: " Abuk bir fikir olarak ortalarda dolanmanın yararına inanmıyorum. Gerçi günümüzde bunun yararı var. Instagram figürleri var biliyorsunuz, onlar sonra çok iş yapıyor, çok iş görüyor, çok paralar kazanıyorlar. Allah daha da fazlasını nasip ettin. Hiçbirinin kazancında ya da konumunda gözümüz yok. Fakat ben yaptığım şeylerle var olmayı tercih ediyorum. Instagram'da belli ölçüler içerisinde ben de varım. "

" BEN TAM BİR İSTANBUL ÇOCUĞUYUM"

"Ben bir Pera çocuğuyum. Çocukluğum Cihangir'de geçti. Bir ara annemin öğretmenlik hizmetinden dolayı Fındıkzade'de oturduk. Fakat Cihangir'de doğdum, burada büyüdüm. Gümüşsuyu'nda oturduğum bir dönem oldu. Sonra yine Cihangir'e geldim, hala buradayım. "

Ana Sayfaya Git
  • ©Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır

NTV’de canlı olarak yayınlanan tüm programlar ile ilgili bilgiler, program bölümleri ve programlarla ilgili haberler NTV Ekranı’nda. Günlük NTV yayın akışı ve program saatlerini de NTV Ekranı kategorisinden saat bazında görebilirsiniz. %100 Futbol ile son dakika spor haberlerini, Gündem Masası ile gündem haberleri ile ilgili değerlendirmeleri NTV Ekranı’nda.