Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi destekleyen Güney Halk Komiteleri'nden yapılan açıklamada, Aden Havalimanı'nın kontrolünün tümüyle sağlandığı, havalimanı çevresinde Husilere bağlı güçlerin bastırıldığı duyuruldu.

İlişkili Haberler

Aden'de sükunetin hakim olduğu belirtilen açıklamada, taraflar arasında yaşanan çatışmalarda 10 Husi militanı ile Halk Komiteleri'ne bağlı silahlı 6 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

ŞEBVA'DA ŞİDDDETLİ ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan, ülkenin güneyindeki Şebva ilinde Husi Ensarullah örgütü militanları ile Hadi yanlısı kabileler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Şebva vilayetinin Beyhan ilçesinde çıkan şiddetli çatışmalarda kabile mensupları, Husilere ait bir aracı ele geçirerek içindeki militanları esir aldı.

Hadi yanlısı kabile milisleri ve Husiler arasında çıkan çatışmada ise 40 Husi militanı ile 2 kabile üyesi hayatını kaybetti.

"HAVA SALDIRILARINDA 27 SİLİV ÖLDÜ" 

Ülkedeki sivil toplum kuruluşlarından "Mwatana"dan yapılan yazılı açıklamada ise perşembe günü "Arap koalisyonuna ait uçaklar tarafından düzenlenen hava saldırısında Sana Uluslararası Havaalanının doğusunda bulunan bir mahallede 8 ailenin yaşadığı bir yerleşim yeri isabet aldı ve 15'i çocuk 27 sivil öldü, 10'dan fazla sivil ise yaralandı" denildi.

Söz konusu iddialar henüz diğer kaynaklar tarafından doğrulanmazken "Kararlılık Fırtınası" Operasyonu Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed Asiri daha önce yaptığı açıklamalarda, operasyonda sadece askeri noktaların hedef alındığını vurgulamıştı.

Bu arada, Sana Üniversitesi önünde toplanan bir grup, operasyonların sona erdirilmesini talep ederek, Suudi Arabistan'ı ve destek veren ülkeleri kınadı. ''Hava saldırıları Yemen'e barış getirmeyecek'' yazılı dövizler taşıyan göstericiler, ''dış güçlerin'' müdahalesini reddettiklerini dile getirdi. Operasyonlarda sivillerin de hayatını kaybettiğine değinen göstericiler, bu şekilde yaşamını yitirdiğini iddia ettikleri kişilerin fotoğraflarını taşıdı.

Koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarını hedef alan Husilerin Hudeyde kentinde uçaksavar saldırılarında da şarapnel parçalarının isabet ettiği 15 kişinin yaralandığı bildirildi.