K. Kore kınamalara kulak asmıyor

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'yi yaptığı son nükleer denemenin, 1718 sayılı kararın ihlali olduğunu belirterek, kınadı.

26.05.2009 - 02:07

K. Kore kınamalara kulak asmıyor

Kuzey Kore'nin yaptığı nükleer denemenin yankıları sürüyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kuzey Kore'yi kınama kararı aldı.


BMGK dönem başkanı Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin tarafından basına kapalı toplantının ardından yaptığı açıklamada, Konsey'in, Kuzey Kore'ye karşı yeni bir karar almak için çalışmalara derhal başlayacağı belirtildi.

BMGK açıklamasında Konsey üyelerinin Kuzey Kore'nin son nükleer denemesine karşı çıktıkları ve kınadıkları belirtilerek, denemenin BMGK'nın 2006 yılında aldığı 1718 sayılı kararın açıkça ihlali olduğu belirtildi.

İKİ YENİ DENEME YAPILDI
Öte yandan, Güney Kore'nin resmi Yonhap haber ajansı, nükleer denemeden bir gün sonra Kuzey Kore'nin Sarı Deniz'de kısa menzilli iki füze denemesi yaptığını duyurdu.

Asya ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları da, Vietnam'ın başkenti Hanoi'de yapılan ASEAN (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği)-AB zirvesinde, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasını ortak açıklamayla kınadı.

Zirvede bugün yayımlanacak metne göre, AB ve Asya ülkelerinin bakanları, Pyongyang tarafından dün açıklanan nükleer denemeyi kınayarak, bu nükleer denemenin BM Güvenlik Konseyi kararları ve 6 ülke (Güney Kore, Kuzey Kore, Çin, Japonya, ABD ve Rusya) arasında varılan anlaşmaların "açık bir ihlali" olduğunu belirtti.

Hanoi'deki toplantıya 27 AB ve 10 ASEAN üyesi ülke ile Çin, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Pakistan ve Moğolistan'ın bakanları katılıyor.

SEUL'ÜN YENİ KARARI
Bu arada, Güney Kore, Pyongyang'ın dünkü nükleer denemesinin ardından, ABD tarafından idare edilen ve kitle imha silahlarının kaçakçılığının engellenmesini amaçlayan girişimin üyesi olacağını açıkladı.

Kuzey Kore, daha önce yaptığı açıklamada, Güney Kore'nin Kitle İmha Silahlarının Yayılmasına karşı Güvenlik Girişimine (PSI) katılmasının savaş ilanı anlamına geleceğini bildirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...