SON DAKİKA HABERİ: ABD ve İngiltere'den Yemen'de hava saldırısı: Husi hedefleri vuruldu

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, Kızıldeniz'de ticari gemileri hedef alan Yemen'deki İran destekli Husi hedeflerini vurdu. Saldırıya, Husilere karşı Kızıldeniz'de kurulan çok uluslu misyon da destek verdi. Biden saldırıdan sonra, "Gerekirse daha fazla önlem almaktan çekinmem." dedi. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da "Sınırlı, gerekli ve orantılı eylemlerde bulunduk." açıklamasını yaptı.

SON DAKİKA HABERİ: ABD ve İngiltere'den Yemen'de hava saldırısı: Husi hedefleri vuruldu

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere Yemen'de İran destekli Husileri vurdu.

Akdeniz'deki savaş gemilerinden fırlatılan Tomahawk füzeleri ile Amerikan savaş uçakları Yemen'in başkenti Sana ve Husilerin Kızıldeniz'deki kalesi Hudeyde'de 12'den fazla noktayı hedef aldı.

İngiltere'ye ait dört Tayfun jeti de Güney Kıbrıs'taki Ağrotur üssünden havalandı. İki Husi hedefini vurdu. Saldırılara Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda da destek verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden yazılı açıklama yaptı. "Husilerin ticari gemilere yönelik saldırılarına karşılık verdik" dedi. Amerikan Başkanı, Husi saldırılarından 50 ülkenin etkilendiğini söyledi. Biden, 2 binden fazla geminin rotasını değiştirmek zorunda kaldığını belirtti.

Biden, uyarıda da bulundu. "Gerektiğinde daha fazla önlem almaktan çekinmeyeceğim." ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA HABERİ: ABD ve İngiltere'den Yemen'de hava saldırısı: Husi hedefleri vuruldu - 1

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da açıklama yaptı. Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Donanmasının operasyona katıldığını belirtti. Donanmaya ait gemilerin bölgede devriye gezmeye devam ettiğini kaydetti. sunak,
"Sınırlı, gerekli ve orantılı eylemlerde bulunduk" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Lloyd Austin de saldırıya ilişkin konuştu. Austin, "Saldırılar Husilerin insansız kara ve deniz araçları, karadan füze fırlatma noktaları ile kıyı radarı ve hava gözetleme kapasitelerini hedef aldı" dedi.

Bölgede Husilere karşı kurulan Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki çok uluslu misyon da ortak bildiri yayımladı. Bildiride operasyonun meşru müdafa hakkı çerçevesinde yapıldığı belirtildi. "Amacımız Kızıldeniz'de istikrarı yeniden tesis etmek" denildi.

Yemen'deki İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına karşılık olarak Kızıldeniz'deki uluslararası ticari gemileri hedef alıyor. 7 Ekim'den bu yana 27 saldırı düzenlendi. Bunun üzerine Kızıldeniz'de Amerika Birleşik Devletleri'nin öncülüğünde, çok uluslu bir misyon oluşturulmuştu.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Öne Çıkan Video

Sayfa Yükleniyor...