Atina'nın reform listesine AB'den ilk yorum

Yunanistan 28 Şubat'ta sonlanacak olan yardım paketinin 4 ay daha uzatılabilmesi için hazırladığı reform listesini AB'ye sundu. Yolsuzlukla mücadeleye yoğunlaşan Atina'nın reform listesine Avrupa Komisyonu'dan "Yeteri kadar kapsamlı" yorumu yapıldı.

ntv.com.tr 24.02.2015 - 13:32

Atina'nın reform listesine AB'den ilk yorum

Yunanistan, AB-IMF ve Avrupa Merkez Bankası'nın oluşturduğu Troyka ile yapılan mali programın 4 ay uzatılması için hazırladığı reform listesini Avrupa Birliği kurumları ve IMF'ye gönderdi.

AB Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas, Twitter mesajında "Yunan hükümetinin reform önlemleri listesini zamanında aldıklarını" duyurdu.

AB Komisyonu, Atina'nın hazırladığı ve yolsuzlukla mücadeleyi ön plana çıkaran reform listesinin, mali programın gözden geçirilmesinde "yeterli bir başlangıç noktası" olduğunu duyurdu.

Yunanistan'ın bu adımının ardından Euro Bölgesi maliye bakanlarının bugün telekonferans toplantısında değerlendirme yapmaları bekleniyor.

Euro Bölgesi maliye bakanları cuma günü Brüksel'de toplanarak mali programın 4 ay şartlı uzatılması ve Yunanistan'ın yerine getirmeyi planladığı reformların listesini en geç dün gece yarısına kadar sunması konusunda anlaşmıştı.

AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'nin, Yunan hükümetiyle reform listesi üzerinde detaylı çalışmayı yaparak mali programın gözden geçirilmesinin nisan sonuna kadar tamamlanması ve akabinde Atina'da kalan kredi dilimlerinin serbest bırakılması hedefleniyor.

Sayfa Yükleniyor...