Göbeklitepe, Hilal-i Ahmer Koleksiyonu'nda yer alacak

Türk Kızılayı'nın, sanat ve insani yardıma duyarlılığı artırma amacıyla gerçekleştirdiği Hilal-i Ahmer Koleksiyonu'nda Göbeklitepe de yer alacak.

05.05.2020 - 14:09

Göbeklitepe, Hilal-i Ahmer Koleksiyonu'nda yer alacak

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, köklü tarihiyle dünyanın en büyük insani yardım örgütlenmelerinden biri olan Türk Kızılayı, Hilal-i Ahmer Koleksiyonu'nda önemli sanatçı ve tasarımcıların hazırladığı eserler yer alıyor.

DÜNYANIN EN ESKİ YERLEŞİM ALANI

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski yerleşim alanı olan Göbeklitepe, koleksiyonda sürrealist ressam Vahap Aydoğan'ın eseriyle temsil edilecek.

Aydoğan, bu kapsamda Türk Kızılay'ın gönderdiği hilali, Göbeklitepe motifleriyle süslüyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Aydoğan, koleksiyon tamamlandığında Türkiye'nin önemli merkezlerinde sergileneceğini belirtti.

"HAVALİMANLARINDA SERGİLENECEK"

Koleksiyon ile insani yardım ve sanat konularında toplumdaki duyarlılığın artmasının hedeflendiğini aktaran Aydoğan, "Şanlıurfa'nın ve dünyanın en güzide yerlerinden biri olan Göbeklitepe'yi koleksiyona dahil etmek istedim. Böylelikle Hilal-i Ahmer Koleksiyonu her sergilendiğinde Göbeklitepe'nin de tanıtımı yapılmış olacak. Cumhurbaşkanlığı himayesinde olan koleksiyon ile yaptığım çalışma İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara gibi şehirlerin havalimanlarında sergilenecek" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...