ABD'yi sarsan Jeffrey Epstein davasında neler yaşandı? Jeffrey Epstein kimdir?

Pedofili milyarder Jeffrey Epstein’a reşit olmayan genç kızları temin etmekle suçlanan kız arkadaşı Ghislaine Maxwell'in tutuklanmasıyla soruşturmayla ilgili iddialar yeniden alevlendi. Peki ama Prens Andrew, Donald Trump ve Bill Clinton gibi birçok önemli kişinin adının karıştığı ya da geçtiği soruşturmada neler oluyor? Jeffrey Epstein kimdir, Jeffrey Epstein davasındaki iddialar neler? İşte en çok aranan ve konuşulan konuların arasındaki davayla ilgili bilinenler...

ABD'yi sarsan Jeffrey Epstein davasında neler yaşandı? Jeffrey Epstein kimdir?

ABD'yi sarsan davasının kilit ismi olan Jeffrey Epstein'in yakın arkadaşı ve kara kutusu Ghislaine Maxwell'in geçtiğimiz günlerde tutuklanması olayı tekrar gündeme getirdi. 

Jeffrey Epstein, geçen yıl 10 Ağustos'ta yargılanmayı beklediği Manhattan'daki hapishanede intihar etmiş ve ardında birçok soru işareti bırakmıştı.

SAPIK MİLYARDER JEFFREY EPSTEİN KİMDİR?

Jeffrey Epstein 20 Ocak 1953'te New York'ta doğdu. 1967'de Epstein, Interlochen Sanat Merkezi'ndeki Ulusal Müzik Kampı'na katıldı. 5 yaşındayken piyano çalmaya başladı. 1969'da 16 yaşındayken Lafayette Lisesi'nden iki sınıf atlayarak mezun oldu.

O yıl, 1971'de üniversiteyi değiştirene kadar Cooper Union'daki derslere katıldı. Eylül 1971'den itibaren New York Üniversitesi'nde Courant Matematik Bilimleri Enstitüsü'ne katıldı, ancak Haziran 1974'te diploma almadan ayrıldı.

Epstein, Eylül 1974'te Manhattan'ın Yukarı Doğu Yakası'ndaki lüks ve özel Dalton Okulu'nda fizik ve matematik öğretmeni olarak çalışmaya başladı.

Daha sonra bankacılık ve finans sektörüyle ilgilendi. Finans sektöründeki çalışmalarıyla kısa sürede multimilyoner oldu.

ABD'yi sarsan Jeffrey Epstein davasında neler yaşandı? Jeffrey Epstein kimdir? - 1

JEFFREY EPSTEİN DAVASI NEDİR?

Jeffrey Epstein soruşturması ilk olarak 2005 yılında Palm Beach, Florida'daki polislere bir yetişkinin, 14 yaşındaki bir kıza para karşılığı uygunsuz masajlar yapmasını istediği ihbar edilince başladı.

Epstein, Florida eyaletinde hakkındaki ve kız çocuklarını pazarlama suçlarıyla ilgili olarak 2008 yılında suçlarını kabul ederek bir anlaşma yaptı.

Epstein aralarında ABD Başkanı Donald Trump, eski başkan Bill Clinton ve İngiltere Prensi Andrew'ın da bulunduğu çok sayıda ünlü isimle yakınlığıyla da biliniyordu. Prens Andrew hakkında da Epstein'le birlikte reşit olmayan kız çocuklarıyla olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı.

66 yaşındaki Jeffrey Epstein, en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamalarıyla tutuklandı.

KEFALET TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

2019 yılındaki davada, Bölge Hakimi Richard M. Berman, Epstein'ın topluma, özellikle de davadaki mevcut ve hala öne çıkabilecek potansiyel kurbanlara yönelik tehlike teşkil ettiğini ve ülkeden kaçmak için büyük zenginliğini ve engin kaynaklarını kullanabileceğini belirterek milyarder finansörün kefalet talebini reddetti.

Gerekçede ayrıca Epstein'ın zengin tarzı, yabancı ülkelerdeki konutları ve özel jetleri nedeniyle kaçma riski bulunduğuna da dikkati çekilmişti.

Epstein'ın avukatları, müvekkillerinin teminat olarak 559 milyon dolarlık servetini güvence için vermeye razı olduğunu, yargılanma sürecinde New York’taki 77 milyon dolarlık malikanesinde elektronik kelepçeyle ev hapsinde tutulmasını talep etti.

Ancak Hakimin, kefalet talebini reddetmesinin ardından Epstein Manhattan'daki Metropolitan Merkez Hapishanesi'nde tutulmaya başladı. Epstein’ın malikanesinde 6 Temmuz’da yapılan aramada nakit para yığını, düzinelerce elmas ve sanık için düzenlenmiş sahte pasaport ile yüzlerce genç kadının cinsel içerikli fotoğraflarının ele geçirildiği de mahkemede belirtildi.

Başsavcı Yardımcısı Alex Rossmiller de davanın Epstein’ın aleyhine her geçen gün daha da güçlendiğini belirterek, küçük yaşta cinsel tacize uğrayan diğer kadınların da yetkililerle temasa geçmeye başladığını açıkladı.

Fransa'nın başkenti Paris'ten özel uçağıyla dönerken New Jersey'deki Teterboro Havaalanı'nda gözaltına alınan 66 yaşındaki Eipstein'ın, en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaşın altındaki onlarca genç kıza cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamasıyla yargılanıyordu.

Epstein'ın suçlu bulunması halinde 45 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği ifade ediliyordu.

ABD'yi sarsan Jeffrey Epstein davasında neler yaşandı? Jeffrey Epstein kimdir? - 2

ÇALIŞMA BAKANI ALEX ACOSTA İSTİFA ETMİŞTİ

2007'de Florida'da yine benzer suçlamalar yöneltilen Jeffrey Epstein hakkındaki suçlamaları kabul ederek savcılıkla iş birliğine gitti. Anlaşmayla birlikte hakkındaki federal suçlamalar düşürüldü ve sadece  "fuhşa teşvik" suçlamalarından yargılandı.

Epstein ile anlaşma yapan dönemin Miami Başsavcısı Alex Acosta ise milyardere yönelik aynı suçlamaların tekrar gündeme gelmesinin ardından Trump'ın kabinesindeki Çalışma Bakanlığı görevinden istifa etmişti.

Yatırım fonu yöneticisi milyarder Jeffrey Epstein'in, aralarında ABD Başkanı Donald Trump, eski ABD Başkanı Bill Clinton ve İngiltere York Dükü Andrew gibi güçlü isimlerin de bulunduğu çevrelerle yakın arkadaşlığı kamuoyunda tartışma konusu oldu.

HÜCRESİNDE ÖLÜ BULUNDU

ABD'de kız çocuklarına yönelik ve fuhuş ağı oluşturmakla suçlanan milyarder Epstein, tutuklu bulunduğu New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'ndeki hücresinde 10 Ağustos'ta ölü bulundu. Yetkililer, Epstein'ın ölüm sebebi olarak intihar ettiği bilgisini paylaştı.

Ölümünden birkaç hafta önce de Epstein, hücresinde gardiyanlar tarafından baygın halde bulunması ve boynunda görülen çürük izleri intihar teşebbüsü veya diğer mahkumların saldırısına uğradığı şüphelerini akıllara getirdi.

ABD'yi sarsan Jeffrey Epstein davasında neler yaşandı? Jeffrey Epstein kimdir? - 3

PRENS ANDREW DA OLAYA KARIŞTI

17 yaşındayken Epstein’in kendisini Prens Andrew ile 3 kez ilişkiye zorladığını iddia eden Virginia Roberts’ın avukatı David Boies, Prens Andrew’un kayıtlarının olduğunu şu anda saklandığını ya da imha edildiğini öne sürdü.

Epstein’in mülklerinde gizli kameralar aracılığıyla çekilen pek çok kişiye ait kasetlerin olduğunun bilindiğini söyleyen Boies, “Prens Andrew’un, Epstein’ın mülkünün odalarında ve özel alanlarında çekilen görüntülerde yakalanacağına şüphe yok” dedi.

GHİSLAİNE MAXWELL TUTUKLANDI

Jeffrey Epstein'le ortak olduğu bilinen Ghislaine Maxwell, FBI tarafından tutuklandı.

Çocuk istismarı ve davasında ABD'li milyarderle ortak çalıştığı bilinen aynı zamanda eski sevgilisi olan Maxwell'in federal mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

BİLL CLİNTON İÇİN TUTUKLAMA ÇAĞRISI

Epstein’in çocuk istismarı iddialarını ele alan Jeffrey Epstein: Filthy Rich adlı belgeselde, Amerikalı milyarderin sahibi olduğu ve reşit olmayan kızları istismar edip fuhuşa zorladığı yer olduğu öne sürülen Karayipler’deki özel adasına Clinton’ın da gittiği görülmüştü.

Belgeselde Epstein ile Clinton’ın yan yana fotoğraflarının yer almasının ardından Clinton’ı sözcüsü Angel Urena, “Bu, ilk söylendiğinde koca bir yalandı ve bugün de hala öyle. Bunun kaç kere tekrarlandığının bir önemi yok” açıklamasıyla iddiaları reddetti.

ABD'yi sarsan Jeffrey Epstein davasında neler yaşandı? Jeffrey Epstein kimdir? - 4

DONALD TRUMP'IN ADI JEFFREY EPSTEİN SORUŞTURMASINA KARIŞTI

ABD'de seçimler yaklaşırken, Jeffrey Epstein ve kız arkadaşı Ghislaine Maxwell'in aralarında bulunduğu bir fotoğraftan ABD Başkanı Donald Trump'ın çıkarılması ABD gündemini değiştirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Fox News, "5 Temmuz Pazar günü Ghislaine Maxwell hakkında bir haber sırasında Fox News Kanalı yanlışlıkla Donald Trump'ı Melania Knauss (eski soyismi), Jeffrey Epstein ve Maxwell'in olduğu bir fotoğraftan sildi. Hatadan pişmanlık duyuyoruz" ifadelerine yer verdi.

Ancak bu gelişme Trump ile Jeffrey Epstein'in arasındaki olası bir bağlantının gündeme gelmesini engellemedi.

İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan, şu an 30’lu yaşlarda olan ve ismi açıklanmayan kadın tanık, 14 yaşındayken Epstein’in kendisini Donald Trump’ın Florida’daki malikanesine götürdüğünü öne sürdü. Epstein’in kendisini “Nasıl? İyi parça değil mi” deyip gülerek Trump’a gösterdiğini iddia eden tanık, Trump’ın kendisinin reşit olup olmadığını bilmediğini düşündüğünü söyledi.

Sayfa Yükleniyor...