Bir makas ve battaniye ile doğum yaptı

Avusturya devlet savcısı Christiana Burkheiser, "Fritzl'ın yıllarca bodrumda tuttuğu kızı Elisabeth soğuk ve nemli bir zindanda yalnızca bir battaniye, makas ve bir doğum kitabının yardımıyla doğum yaptı" dedi.

Haberler 17.03.2009 - 10:23

Bir makas ve battaniye ile doğum yaptı

Davanın ilk duruşmasında 11 saatlik görüntü kaydının izlenmesine başlandı.


Kaydın geri kalan kısmı, hafta boyunca bölüm bölüm izlenecek.

İlk gün duruşmalarının sonunda medyaya bilgi veren mahkeme sözcüsü ikinci duruşmanın bu sabah yerel saatle 09:00'da başlayacağını açıkladı.

Evinin bodrumunda 24 yıl hapsettiği kızına ve kızından olan çocuklarına yaşattıkları nedeniyle yargılanan Josef Fritzl, bugünkü ilk duruşmada, tecavüz ve ensest ilişki suçlamalarını kabul etti.

Öz kızına 1984-2008 yılları arasında tecavüz etmekle suçlanan Avusturyalı sanık, cinayet ve kızını zorla alıkoyup çalıştırdığı suçlamalarını ise reddetti.

Fritzl kızının doğurduğu çocuklardan birinin ölümüne neden olmakla suçlanıyor.

MAVİ KLASÖR
73 yaşındaki Josef Fritzl, St Pölten kentinde yargıç karşısına çıkarıldı. Yüzünü mavi bir klasörle kapatmaya çalışan sanık, ancak dava başladığında klasörü indirmeyi kabul etti.

Salona altı polis eşliğinde giren Fritzl, yargıcın soruları üzerine cılız bir ses tonuyla kimlik bilgilerini verdi.

Devlet savcısı Christiana Burkheiser açılış konuşmasında Josef Fritzl'ın kızına yıllar boyunca defalarca tecavüz ettiğini, bunu bazen çocuklarının önünde yaptığını söyledi.

'YALNIZCA BATTANİYE, MAKAS VE DOĞUM KİTABIYLA DOĞUM'
Bayan Burkheiser, Elisabeth Fritzl'ın soğuk ve nemli bir zindanda, yalnızca bir battaniye, makas ve bir doğum kitabının yardımıyla doğum yaptığını anlattı.

Burheiser, Josef Fritzl'ı işaret ederek jüriye şunları söyledi: "Ona bakın, ne kadar nazik görünüyor. Size insancıl yönünü göstecektir; özverili, iyi bir komşu gibi. Ama asıl sorun şu ki, hiçbir pişmanlık görüntüsü göstermiyor."

Savunma adına söz alan Josef Fritzl'ın avukatı Rudolf Mayer ise jüriden müvekkilini bir canavar değil, insan olarak görmelerini istedi. Mayer, Fritzl'ın ikinci bir aileye sahip olup onlarla ilgilenmek istediğini savundu.

Yargıç da sanığa hayatı ve işi ile ilgili bazı sorular sorduktan sonra, izleyicileri ve medyayı mahkeme salonundan çıkardı.

Bir hafta sürmesi beklenen davada diğer kanıtlar, Fritzl ailesinin özel hayatına saygı göstermek amacıyla kapalı kapılar ardında sunulacak.

UÇUŞA KAPALI BÖLGE
Josef Fritzl'ın yargılandığı davayı 200 civarında gazeteci izliyor. Ancak mahkeme salonuna girmesine izin verilen gazeteci sayısı 100'den az.

Bu arada Avusturyalı yetkililer mahkeme binasının üzerini uçuşa kapalı bölge ilan etti. Amaç, medya kuruluşlarının helikopterlerle görüntü almasının önlenmesi.

Davanın bu hafta sonuçlanması, kararın da Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Josef Fritzl yaklaşık bir yıl önce tutuklandığı günden beri Sankt Pölten'de nezaret altında tutuluyor. Fritzl cinayet suçundan hüküm giyerse ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

FRITZL: ANNEM BENİ ŞEYTANA DÖNÜŞTÜRDÜ
İngiliz gazeteleri de Avusturya'da yıllarca bir hücrede tuttuğu çocuklarına yönelik suçlardan yargılanan Josef Fritzl'la ilgili gelişmelere sayfalarında geniş yer verdi. Fritzl, dün ilk kez yargıç karşısına çıkmıştı. Duruşmaya girerken yüzünü bir klasörle gizleyen Fritzl'ın fotoğrafları; Guardian, Independent ve Times gazetelerinin ilk sayfalarında yer aldı.

Daily Telegraph ise ilk sayfasında ağırlığı Josef Fritzl'ın resmine değil, duruşmadaki sözlerine verdi. Haber başlığı, "Fritzl, zalim annemi suçlayın diyor". Gazete, 73 yaşındaki Fritzl'ın ilk duruşmasında, çocukluğunda kendisine kötü davranan annesini, onu bir "şeytana" dönüştürmekle suçladığını aktardı.

Sayfa Yükleniyor...