Kate, Prens'e itaat etmedi

Kraliçe Elizabeth'in torunu Prens William ile Kate Middleton'ın düğün töreni Westminster Kilisesi'nde gerçekleşti.

Haberler 29.04.2011 - 09:43

Kate, Prens'e itaat etmedi

Beklenen 'Kraliyet Düğünü' sürerken binlerce kişi Londra sokaklarında toplanmaya devam ediyor. Westminster Kilisesi'nde gerçekleşen düğün, Prens William'ın ebeveynleri Prens Charles ve Diana'nın 30 sene önceki düğününden bu yana yapılan en büyük kraliyet töreni olma özelliği taşıyor. Düğün NTV'den de canlı yayınlanıyor.

Westminster Kilisesi'nde daha önce de birçok kraliyet düğünü yapıldı ve Diana'nın cenaze töreni de bu kilisede gerçekleşti.


İTAAT ETMEDİ
Çift karşılıklı yeminlerini ederek görkemli bir törenle evlendi. Ardından korolar çiftin onuruna şarkılar söyledi. Ardından da oda orkestrası konser verdi.

Yemin sırasında geleneksel olarak kullanılan "eşime itaat edeceğim" sözlerini yeminden çıkardı. Prens'in annesi Diana da aynı şekilde 'itaat' sözlerini yeminden çıkarmıştı.

MERAK EDİLEN GELİNLİK
Prens İrlanda Muhafız Alayına özgü kırmızı albay üniforması giyerken Catherine Middleton ise Alexander Mcqueen'den Sarah Burton'ın tasarımı olan beyaz bir gelinlik tercih etti. Bundan önceki düğünlerin çoğunda kırık beyaz gelinlik giyilmişti.

Genç çift kilisedeki törenden sonra, yağış olması olasılığına rağmen, üzeri açık 1902 yapımı bir atlı arabayla Buckingham Sarayı'na doğru yol almaya başladı.

ÜNLÜLER DE DÜĞÜNDE
6 kral 5 kraliçenin konuk olduğu düğünde David ve Victoria Beckham, Elton John ve David Furnish, Tara Palmer-Tomkinson, Guy Ritchie, Marina ve Ben Fogle, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve eşi Miriam ve eski Başbakan John Major ve eşi Norma ile İşçi Parti lideri Ed Miliband gibi ünlüler ve siyasetçiler de hazır bulunuyor.

Obama çifti ise 24 Mayıs'ta İngiltere'ye yapacakları resmi ziyaret nedeniyle düğünde bulunmuyor.

TÜRKİYE'Yİ ÇEVİKÖZ TEMSİL EDİYOR
Dünya genelindeki Kraliyet ailesi mensuplarının yanı sıra İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden yaklaşık 60 temsilcinin katıldığı düğünde, İngiltere ile diplomatik ilişkileri olan diğer tüm ülkelerin İngiltere'ye akredite büyükelçileri de bulunuyor.

Türkiye'yi düğünde Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz temsil ediyor.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Düğünün güvenliğinin sağlanması için, tören sırasında 5 bini aşkın memurun görev yapacağı açıklandı. Güvenlik önlemleri için de yaklaşık 11 milyon dolar harcandığı tahmin ediliyor. Törende görev yapacak memurlar arasında üniformalı ve sivil polisler, köpekli polisler, atlı polisler ve silahlı birlikler de yer alıyor.

Westminster Kilisesi'ne giriş yapan tüm davetlilerin kimlikleri kontrol edilecek. Polis ayrıca protesto düzenleyeceklerinden şüphelenen üç kişinin de tutuklandığını açıkladı.
 
MEDYA ORDUSU TAKİP EDİYOR         
Aylardır merakla beklenen ve hazırlanılan düğünü, dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 8 bin basın mensubu takip ediyor.

Westminster Kilisesi ve Buckingham Sarayı'nın karşısına kurulan prefabrike televizyon stüdyolarında ve oluşturulan platformlarda çok sayıda basın kuruluşu yayın yapıyor.

TÖREN TSİ 13:00'TE
Düğünün 1900 davetlisi 10:00'dan itibaren yerlerini almaya başlıyor. Kilisedeki törenin başlama saati ise TSİ 13:00. Programda dini ilahiler yanında, Elgar, Britten ve Vaughan Williams gibi ünlü bestecilerin eserleri yer alıyor.

Evliliği ile geleceğin Kraliçesi olmaya adım atacak olan Catherine Middleton, kilisenin kapısından damadın yanına yürürken, orkestra taç giyme marşlarından birini çalacak. Çiftin nikah defterini Galler Prensi Charles ve eşi Camilla Parker Bowles'un yanı sıra Prens Harry, Carole ve Michael Middleton, gelinin kızkardeşi Pippa ve erkek kardeşi James şahit olarak imzalayacak.

CAMBRIDGE DÜK VE DÜŞESİ OLACAKLAR
Kraliyetten yapılan açıklamada Prens William ve kate'in Cambridge Dükü ve Düşesi ünvanını taşıyacakları açıklandı.

DÜĞÜN ARİFESİNDE NELER YAŞANDI?
Kraliyet Düğünü arifesinde, Prens Harry hayranlarıyla aile mensupları konuklarla buluştu. Bekarlığının son gecesini kardeşi Prens Harry'le birlikte kraliyete ait Klarens House'da geçiren Prens William hayranlarına sürpriz yaptı. William dışarı çıkarak konutun önünde bekleyen hayranlarıyla da tokalaşıp sohbet etti.

Kraliçe İkinci Elizabeth ise düğün için İngiltere'ye gelen konukları onuruna bir resepsiyon düzenledi.

Resepsiyonda, Yunanistan, İspanya, Danimarka ve Norveç gibi ülkelerin kraliyet mensupları hazır bulundu.

Veliaht Prens Charles da düğüne davetli siyasetçilerle beraberdi. Charles, Klarens konutunda Avustralya ve Yeni Zelanda başbakanlarını ağırladı.

Kate Middleton ise geceyi ailesiyle birlikte Londra'daki Goring Oteli'nde geçirdi.

Peri masalından ilk fotoğraflar

Uğruna resmi tatil ilan edilen 'Kraliyet Düğünü'nün detayları için tıklayın. Uğruna resmi tatil ilan edilen 'Kraliyet Düğünü'nün detayları için tıklayın.

Sayfa Yükleniyor...