Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin FKÖ kararına tepki

11 Eylül 2018 Salı | Anadolu Ajansı

Dışişleri Bakanlığı, FKÖ'nün Washington Temsilciliği’nin kapatılmasına "ABD’nin ortadoğu barış sürecinde tarafsızlığını yitirdiğinin göstergesidir" sözleriyle tepki gösterdi.

Son dakika haberi! 

Dışişleri Bakanlığı'ndan Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) Washington ofisinin kapatılma kararına yönelik bir açıklama  geldi.

Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, "Washington'da yerleşik FKÖ Temsilciliğinin kapatılması kararı endişe vericidir ve ABD'nin Ortadoğu barış sürecinde tarafsız konumunu yitirdiğinin bir başka göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu kararın iki devletli çözüm vizyonunun tahrip edilmesi yönündeki teşebbüsleri cesaretlendirmekten başka bir amaca hizmet etmeyeceğini belirten Aksoy, "Türkiye, haklı davasında Filistin halkının yanında yer almaya ve Filistin meselesine adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki uluslararası çabaları desteklemeye devam edecektir" ifadesini kullandı.

"ABD'NİN BARIŞ PLANINI KINADI"

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada FKÖ'nün Washington ofisinin kapatıldığı duyurulmuştu.

Açıklamada karara gerekçe olarak "Fakat Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail'le anlamlı bir anlaşma içerisine girecek doğrudan girişimlerde bulunmadı. Aksine, bu grup hiç görmediği ve irtibata geçmediği halde ABD'nin barış planını kınadı" ifadelerine yer verilmişti.

Etiketler

Ana sayfaya dön
Canlı