Trump, Venezuela lideri Maduro'yu devirmek için darbe planlamış

9 Eylül 2018 Pazar | NTV Haber

ABD'de New York Times Gazetesi, Donald Trump yönetiminin Venezuela'daki bazı muhalif askeri yetkililerle gizlice bir araya geldiğini yazdı. Bu toplantıda Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı darbe planı yapıldığı iddiasını ortaya attı.

The New York Times (NYT) gazetesinde yer alan ve ismi açıklanmayan bazı Amerikalı yetkililer ile görüşmelere katıldığı belirtilen Venezuelalı eski bir komutana dayandırılan habere göre, Donald Trump yönetimi Venezuela'da darbe planlaması yapmış.

Haberde, aynı zamanda ABD'nin yaptırım listesinde yer alan Venezuelalı eski komutanın da yer aldığı gizli görüşmelerde, darbe planına ilişkin birçok konunun konuşulduğu ileri sürüldü.

Görüşmelerin bir noktasında ABD yönetiminin, "darbenin başarısız olma" ihtimalini göz önünde bulundurarak gizli darbe görüşmelerine son verdiği iddia edildi.

MADURO'YA YAPTIRIM KARARLARI

Beyaz Saray yetkilileri konuyla ilgili soruları yanıtlamazken, ABD Dışişleri Bakanlığının son dönemde Venezuela'da Nicolas Maduro yönetimini hedef alan birçok yaptırım kararı aldığına vurgu yapılıyor.

Trump yönetimi, Devlet Başkanı Maduro'nun 20 Mayıs'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini ilk turda kazanmasının ardından seçimlerin "hileli" olduğunu savunmuş ve bu ülkeye yeni yaptırımlar getirmişti.

VİDEO: VENEZUELA'DA MADURO KONUŞURKEN PATLAMA OLDU! (5 AĞUSTOS 2018)

Etiketler

Ana sayfaya dön
Canlı