İngiliz bilim kurulu üyesi uyardı: Omicron'un tehlikeli olmadığına dair hiçbir kanıt yok, tedbiri bırakmayın

İngiltere’nin önde gelen bilim insanlarından Prof. Dr. Neil Ferguson, insanların Omicron varyantı nedeniyle, Covid'in daha hafif bir hastalığa dönüşeceğini varsaymalarının tehlikeli olacağı konusunda uyardı. Alfa varyantının, corona virüsün orijinal versiyonundan; Delta varyantının ise Alfa'dan daha ciddi bir hastalığa neden olduğuna dikkat çeken Ferguson, Omicron için de bu durumun geçerli olabileceği söyledi. Ayrıca, yeni varyantının oluşturduğu tehdidin aralık ayının sonuna kadar bilinemeceğini ve insanların aşılama ve koruyucu sağlık tedbirlerini bırakmaması gerektiğini vurguladı. 

Haberler ntv.com.tr 02.12.2021 - 14:47 Son Güncelleme : 02.12.2021 - 15:31

 • 1

  İngiltere’nin bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Neil Ferguson, Yeni ve Ortaya Çıkan Solunum Yolu Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (Nervtag) toplantısında milletvekillerine hitap etti. 

 • 2

  "VİRÜSÜN DAHA AZ TEHLİKELİ HALE GELDİĞİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

  Aynı zamanda Imperial College London'daki hastalık salgını analizi ve modelleme grubu başkanı olan Ferguson, parlamentoda yaptığı açıklamada, Omicron’daki mutasyonların Covid'i daha kolay yaymasına rağmen virüsün daha az tehlikeli hale gelmeyebileceğini söyledi.
 • 3

  "10 GÜN SONRA BİRİNİ ÖLDÜRÜP ÖLDÜRMEYECEĞİ BİLMİYORUZ"

  Ferguson, "Bulaşmanın çoğu, insanlar hastaneye kaldırılana kadar gerçekleşti. Corona virüsleri solunum yollarında çok hızlı bir şekilde çoğalmayı ve çevreye yayılmayı önemser. Ancak bu durum 10 gün sonra birini öldürmeyeceği anlamına gelmiyor” dedi.
 • 4
  Bununla birlikte bilim insanları kesin verilerin henüz mevcut olmadığını, ancak varyantın erken analizinin, "yayılmayı önlemek için yeterince endişe verici sinyaller" sağladığını belirtti.
 • 5

  İNGİLTERE'DE ÖNLEMLER ARTIRILDI

  Ayrıca, ilk olarak Güney Afrika'da tespit edilen ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron olarak adlandırılan B.1.1.529 varyantı, İngiliz hükümetini mağazalarda ve toplu taşıma araçlarında zorunlu maske takmayı yeniden uygulamaya ve güçlendirici aşının hızını önemli ölçüde artırmaya sevk etti.
 • 6
  Bunların yanı sıra, pozitif Omicron vakalarıyla temas halinde olanlar için katı izolasyon politikaları getirildi. Güney Afrika kırmızı seyahat listesine alındı.
 • 7

  HASTANELERİN KAPASİTESİNİ ZORLAYABİLİR

  Diğer taraftan, Yeni ve Ortaya Çıkan Solunum Yolu Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (Nervtag) toplantısının tutanakları, varyantın  sonuçlarının ne kadar ciddi olabileceği konusunda bir belirsizlik olduğunu gösterdi. Ancak büyük bir enfeksiyon dalgasının İngiltere’deki hastane kapasitesini zorlayabileceğini vurguladı.
 • 8
  Prof. Dr. Ferguson, "B.1.1.529 ile ilişkili hastalık şiddeti ile ilgili veriler henüz mevcut olmasa da, büyük bir enfeksiyon dalgasına neden olacak” dedi.
 • 9

  HER VARYANT DAHA ÖNCEKİNDEN CİDDİ BİR HASTALIĞA NEDEN OLDU

  Sonuç olarak Ferguson, milletvekillerine bazı virüslerin zamanla daha az tehlikeli hale gelmesine rağmen, durumun her zaman böyle olmadığını söyledi. Covid-19'un en belirgin varyantlarından ikisi olan Alfa ve Delta varyantlarının her birinin öncekilerden daha ciddi hastalığa neden olduğunu aktardı:
 • 10
  "Omicron'un önceki varyantlardan daha fazla mı yoksa daha az şiddetli mi olacağını söylemek için çok erken, ancak şimdiye kadar gördüğümüz şey, Alfa önceki türe göre daha şiddetliydi, ciddi sonuçlar açısından biraz dengelendi, çünkü bu süre içinde tedaviler gelişti.
 • 11
  Ancak, ardından ortaya çıkan Delta daha ciddi hastalığına neden oldu. Şu anda hastalığın tehlikesi azalıyor, fakat bu aşı ve gelişen tedavi yöntemleriyle ilgili. İnsanların bugün ciddi Covid'den kurtulma şansının pandeminin başlangıcında olduğundan çok daha yüksek.”

 • 12

  Öte yandan, Omicron varyantındaki mutasyonların, onu hem daha bulaşıcı hale getirmesi hem de antikorların tanımasını zorlaştırması bekleniyor.

 • 13

  GERÇEK TEHLİKENİN ANLAŞILMASI BİR AY SÜRECEK

  Endişeler, aşıların ve enfeksiyondan sonraki bağışıklığın varyanta karşı ne kadar iyi koruma sağladığını anlamak için acil bir küresel çabayı ateşledi. İlk sonuçların önümüzdeki bir veya iki hafta içinde alınması bekleniyor, ancak Ferguson, Omicron'un oluşturduğu tehdidi daha iyi anlamanın daha uzun süreceğini söyledi.
 • 14
  Alfa ve Delta varyantları ortaya çıktığında, epidemiyologların bunların ne kadar bulaşıcı olduklarını ve herhangi bir bağışıklık kaçışının derecesini bulmak için yeterli veriyi toplamaları birkaç hafta aldı.

  Ferguson, bulaşma ve gerçek dünyadaki aşı etkinliğinin bir göstergesinin alınmasının muhtemelen "üç ila dört hafta" süreceğini belirterek, "Sabırlı olmalıyız. Daha net bir resme sahip olduğumuz bu ayın sonuna doğru olması muhtemel” diye konuştu.
Ana Sayfaya Git
 • ©Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır

NTV’de canlı olarak yayınlanan tüm programlar ile ilgili bilgiler, program bölümleri ve programlarla ilgili haberler NTV Ekranı’nda. Günlük NTV yayın akışı ve program saatlerini de NTV Ekranı kategorisinden saat bazında görebilirsiniz. %100 Futbol ile son dakika spor haberlerini, Gündem Masası ile gündem haberleri ile ilgili değerlendirmeleri NTV Ekranı’nda.