İstanbul Seçim Sonuçları 2024: İstanbul Belediye Seçim Sonuçlarını Kim Kazandı? İstanbul İlçe İlçe Yerel Seçim Sonuçları

İstanbul seçim sonuçları 2024 son dakika NTV Haber'de! İstanbul Belediyesi hangi partide? 2024 yerel seçim sonuçlarında İstanbul Belediyesini hangi parti kazandı ve İstanbul Belediye başkanı kim oldu? 31 Mart 2024 Türkiye İstanbul belediyesi ilçe ilçe yerel seçim sonuçları haberin detayında...

İstanbul Seçim Sonuçları 2024: İstanbul Belediye Seçim Sonuçlarını Kim Kazandı? İstanbul İlçe İlçe Yerel Seçim Sonuçları

Sonuçları - 31 Mart 2024 Yerel Seçim Sonuçları

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy verme işlemi, genelinde saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde ise sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılıyor.

'da oyların yüzde 99,98'i sayıldı. Kazanan aday ve sonuçlar şöyle;

Açılan Sandık: % 99.98

CHP adayı Ekrem İmamoğlu: 4.427.455 - Oyların yüzde 51.09'unu

AK Parti adayı Murat Kurum: 3.431.340 - Oyların yüzde 39.59'unu

Yeniden Refah Partisi adayı Mehmet Altınöz: 225.036 - Oyların yüzde 2.60'ını

DEM Parti adayı Meral Danış Beştaş: 182.837 - Oyların yüzde -2.11'ini

EKREM İMAMOĞLU KİMDİR?

Ekrem İmamoğlu, 1970 yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesi Cevizli köyünde doğdu. Trabzon Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdi. Lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans eğitimi aldı.

Okul yıllarında amatör olarak futbol oynadı. Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı.

1992 yılında, henüz yüksek lisans öğrencisiyken aile şirketinde çalışmaya başladı. Ardından grup şirketlerinin yönetimini üstlendi; konut ve kentsel planlama projeleri yürüttü. Bu aşamalarda karşılaştığı yerel siyaset kaynaklı sorunların çözümü amacıyla siyasete girmeye karar verdi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) katıldı, Beylikdüzü İlçe Örgütü’nün üyesi oldu. O yıl yapılan yerel seçimin ardından CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’na seçildi.

Beş yıl boyunca ilçe örgütünü büyüten ve aktif hale getiren bir ilçe başkanlığının ardından, 2013 sonunda ön seçimle CHP Beylikdüzü Belediye Başkan adayı gösterildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı oldu.

2014 - 2019 yılları arasında Beylikdüzü ilçesinin çehresini değiştiren çok sayıda projeyi hayata geçirdi. İlçenin sosyal yaşamında, altyapı hizmetlerinde ve hayat standartlarının yükseltilmesinde gösterdiği başarılar, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ekrem İmamoğlu'nu Millet İttifakı’nın CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasıyla sonuçlandı.

Üç aylık kısa sürede, etkili bir kampanya yürüten İmamoğlu, yüzde 48.82’lik oy oranıyla İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçildi. Ancak iktidar partisinin itirazları sonucu İmamoğlu’nun belediye başkanlığının 18. gününde YSK, daha önceki içtihatlarına aykırı bulunan bir kararla sadece İBB Başkanlığı seçimlerini ve verdiği mazbatayı iptal etti. YSK, 6 Mayıs 2019 tarihinde iptal ettiği seçimin 23 Haziran 2019’da yenilenmesine karar verdi.

Aynı günün akşamı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde yaptığı tarihi konuşmayla yeni seçim kampanyasına başladı. Kampanya Türkiye'de adalet ve demokrasi mücadelesinin sembolü haline geldi. 23 Haziran'da 31 Mart’a göre çok daha büyük bir başarıyla yüzde 54,2'lik bir oy desteğiyle yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu oran, son 35 yılda İBB Belediye Başkanlığı seçimlerinde elde edilen en yüksek oy oranıydı.

İstanbul ve Türkiye’nin demokrasi hayatı için dönüm noktası oluşturan bu seçimin ardından 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatasını alarak,2. kez İBB Başkanlığı görevine başladı. Evli ve 3 çocuk babası olan Ekrem İmamoğlu, 1988 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.

İstanbul Seçim Sonuçları 2024: İstanbul Belediye Seçim Sonuçlarını Kim Kazandı? İstanbul İlçe İlçe Yerel Seçim Sonuçları - 1

31 Mart 2024 Sonuçları Hangi Aday Önde?

Murat Kurum Seçim Sonuçları
Mehmet Satuk Buğra Kavuncu Seçim Sonuçları
Emre Berk Hacıgüzeller Seçim Sonuçları
Umut Çınar Seçim Sonuçları
Nesim Pakır Seçim Sonuçları
Mehmet Altınöz Seçim Sonuçları
Meral Danış Beştaş Seçim Sonuçları
Orhan Gökdemir Seçim Sonuçları
Osman Tekin Seçim Sonuçları
Azmi Karamahmutoğlu Seçim Sonuçları
Ziya İncedere Seçim Sonuçları
Cihan Erdoğanyılmaz Seçim Sonuçları
Burhanettin Aktürk Seçim Sonuçları
Ekrem İmamoğlu Seçim Sonuçları
Mustafa Aytaş Seçim Sonuçları
Osman Çelik Seçim Sonuçları
Muharrem Mutlu Seçim Sonuçları
Hasan Hüsnü Güner Seçim Sonuçları
Hüseyin Işık Seçim Sonuçları
İdris Şahin Seçim Sonuçları
Birol Aydın Seçim Sonuçları
İbrahim Okan Özkan Seçim Sonuçları
Vedat Taylan Yıldız Seçim Sonuçları
Yüksel Özden Seçim Sonuçları
Adem Bayraktar Seçim Sonuçları
Memet Ali Aydoğmuş Seçim Sonuçları
Burak Emre Çetin Seçim Sonuçları
Mirhat Tekin Brusk Seçim Sonuçları
Ahmet Soytürk Seçim Sonuçları
Orhan Çebi Seçim Sonuçları
Merve Karataş Seçim Sonuçları
Güven Akıcı Seçim Sonuçları
Ahmet Birikmen Seçim Sonuçları
Yaşar Polat Seçim Sonuçları
Habip Aksu Seçim Sonuçları
İshak Akbay Seçim Sonuçları
Hülya Kavuzlu Karaman Seçim Sonuçları
Vedat Öztürk Seçim Sonuçları
Galip Menteşe Seçim Sonuçları
Cemal Tarancı Seçim Sonuçları
Polat Erdoğan Seçim Sonuçları
Fatma Ragibe Kanıkuru Loğoğlu Seçim Sonuçları
Hüseyin Durmaz Seçim Sonuçları
Sena Elest Akıncı Seçim Sonuçları
Uğur Etlik Seçim Sonuçları
Atakan Bozyayla Seçim Sonuçları
Bilen Akpınar Seçim Sonuçları
Ömer Karvan Seçim Sonuçları
Abdullah Arli Seçim Sonuçları

İstanbul Seçim Sonuçları 2024: İstanbul Belediye Seçim Sonuçlarını Kim Kazandı? İstanbul İlçe İlçe Yerel Seçim Sonuçları - 2

OY PUSULALARI NE RENK?

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli olacak.

İstanbul Seçim Sonuçları 2024: İstanbul Belediye Seçim Sonuçlarını Kim Kazandı? İstanbul İlçe İlçe Yerel Seçim Sonuçları - 3

BÜYÜKŞEHİR OLMAYAN İLLERDE NELER İÇİN OY VERİLECEK?

Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek.

İstanbul Seçim Sonuçları 2024: İstanbul Belediye Seçim Sonuçlarını Kim Kazandı? İstanbul İlçe İlçe Yerel Seçim Sonuçları - 4

ÖNCE HANGİ OYLAR SAYILACAK?

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

İstanbul Seçim Sonuçları 2024: İstanbul Belediye Seçim Sonuçlarını Kim Kazandı? İstanbul İlçe İlçe Yerel Seçim Sonuçları - 5

PARTİLERİN OY PUSULASINDAKİ YERLERİ

Seçime katılacak siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri kurayla belirlendi. Kuradaki sırayla oy pusulasında partiler şöyle sıralandı:Millet Partisi 26, MHP 31, HÜDAPAR 20, Yeni Partisi 17, Gelecek Partisi 16, Sol Parti 3, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Memleket Partisi 5, Aydınlık Demokrasi Partisi 30, Demokratik Sol Parti 7, Adalet Birlik Partisi 23, Emek Partisi 19, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Güç Birliği Partisi 25, Milli Yol Partisi 27, AK Parti 1, Yeniden Refah Partisi 8, Zafer Partisi 12, CHP 18, Ocak Partisi 22, Vatan Partisi 35, Saadet Partisi 34, Anavatan Partisi 6, Türkiye İşçi Partisi 32, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Anadolu Birliği Partisi 11, Genç Parti 29, Demokrat Parti 24, Adalet Partisi 28, Demokrasi ve Atılım Partisi 33, İYİ Parti 2, Büyük Birlik Partisi 4, Türkiye Komünist Partisi 10, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Hareketi 14.

Sayfa Yükleniyor...